„Jestem jednym z was, znam wasze potrzeby i na pewno je spełnię” – pod tym hasłem 20 lat temu szedł do władzy Aleksander Łukaszenka. Dziś mija 20 lat, od kiedy niepodzielnie rządzi państwem.
10 lipca 1994 roku odbyła się II tura pierwszych i całkowicie wolnych wyborów prezydenckich na Białorusi.
Do czasu przeprowadzenia pierwszych wyborów prezydenckich, na czele państwa stał przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej. Pierwszym, który pełnił ten urząd był Stanisław Szuszkiewicz (od 18 września 1991 do 26 stycznia 1994 roku). Władza wykonawcza należała do premiera.
W wyborach prezydenckich w 1994 roku startowało pięciu kandydatów: Aleksander Dubko (Partia Agrarna), Wiaczesław Kiebicz (szef partii władzy, ówczesny przewodniczący Rady Najwyższej), Zenon Paźniak (deputowany, lider Białoruskiego Frontu Narodowego), Stanisław Szuszkiewicz (Zjednoczona Demokratyczna Partia Białorusi) oraz Aleksander Łukaszenka (deputowany, Ludowy Ruch Białorusi, znany wtedy jako ten, który walczy z korupcją). Głównym hasłem Łukaszenki w tych wyborach było – Jestem jednym z was, znam wasze potrzeby i na pewno je spełnię. Co z tego dziś zostało?
Aleksander Łukaszenka w II turze zwyciężył z Wiaczesławem Kiebiczem, uzyskujac prawie 85 procent głosów wyborców. Inauguracja odbyła się 20 lipca 1994.
Zaraz po objęciu władzy Łukaszenka zaczął wprowadzać błyskawiczne zmiany. Podporządkował sobie państwo niczym dyrektor sowieckiego kołchozu. W jego władaniu znalazły się środki masowego przekazu i służby mundurowe. Wyeliminowywał ze sceny politycznej wszelką konkurencję, przedstawiając w mediach opozycję jako siły destrukcyjne i ekstremistyczne. Krok po kroku dokonywał swoistego zamachu stanu na instytucje demokratycznego państwa.
Gdy zasiadał na fotel prezydenta, symbolami państwowymi była flaga biało-czerwono-biała i herb „Pogoń”. W 1995 r. przy okazji wyborów parlamentarnych odbyło się referendum dotyczące zmian wewnętrznych w Białorusi. Społeczeństwo opowiedziało się za wprowadzeniem nowej flagi i godła państwowego na wzór sowiecki, zrównaniem języka rosyjskiego z białoruskim, za pogłębieniem integracji politycznej i gospodarczej z Rosją oraz poszerzeniem uprawnień prezydenta w stosunku do innych organów państwa.
Kresy24.pl/twojaeuropa.pl/euroradio.fm
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!