Drogi Użytkowniku,
w związku z obowiązywaniem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszej strony. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Przejdź do serwisu") oświadczasz, że zapoznałeś się z treścią Polityki Prywatności i zgadzasz się na wskazane w wymienionym dokumencie działania.
1 komentarz
Feliks Koperski
18 listopada 2018 o 10:37Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze książek „Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914” oraz „Legiony Polskie 1914-1918”.
Pytania konkursowe dla „Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914”:
Kto sporządzał szkice sytuacyjne do książki Józefa Piłsudskiego „22 stycznia 1863”?
Szkice sytuacyjne do książki Józefa Piłsudskiego „22 stycznia 1863” sporządzili Edward Rydz ps „Śmigły” oraz Henryk Minkiewicz-Odrowąż.
Pytania konkursowe dla „Legiony Polskie 1914-1918”:
Które ze wzgórz określonych jako Polnische Berg mogłoby posłużyć do nakręcenia remake’u „Paths Of Glory” (Ścieżki chwały) Kubricka?
Chodziło o bitwę pod Kostiuchnówką. Polska Góra. Miejsce dla wielu Wołyniaków przed wojną szczególne. Tutaj rozegrała się największa bitwa legionistów z Rosjanami między 4 a 6 lipca 1916 roku. To miejsce ze względu na zażarty opór polskich legionistów wobec Rosjan było nazwane Polską Górą (Polen Berg). Wzgórze po walkach było niemal łyse i pozbawione drzew. Po kilku latach kiedy Wołyń był województwem Rzeczypospolitej powołano w Łucku w 1928 komitet upamiętnienia tamtych wydarzeń. Postanowiono usypać kopiec co od dawna było tradycją polską.
Wydano też okolicznościowe pocztówki (cegiełki.) Rozbudowywana miała być infrastruktura przy Polskiej Górze a jej rozmiary miały być znacznie powiększone. Prace rozpoczęto na początku lat 30-tych. W 1936 roku odbyło się uroczyste otwarcie na które przyjechali przedstawiciele rządu oraz władz wojewódzkich. Gazety wołyńskie tamtego czasu rozpisywały się o tym wydarzeniu. Dzisiaj Polską Górą opiekują się od wielu lat harcerze ze Zgierza. Stacyjka kolejowa na trasie Kowel – Sarny zachowała do dzisiaj tą nazwę.
Laureatami konkursu „Legiony – droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914” zostali:
Anna T.
Kuba S.
Michal S.
Laureatami konkursu „Legiony Polskie 1914-1918” zostali:
Adam W.
Dominika D.
Grzegorz M.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.