O rozmowie prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina, przeprowadzonej w formule wideokonferencji, poinformowała służba prasowa prezydenta Rosji.
Biden i Putin rozmawiali o realizacji wyników szczytu rosyjsko-amerykańskiego, który odbył się w Genewie w czerwcu 2021 roku. Zwrócono uwagę na wagę konsekwentnej realizacji osiągniętych na najwyższym szczeblu porozumień oraz zachowanie „ducha Genewy” przy rozpatrywaniu kwestii stosunków dwustronnych i innych problemów pojawiających się między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.
„W tym kontekście prezydenci przypomnieli sojusz obu krajów podczas II wojny światowej. Podkreślali, że poniesionych wówczas wyrzeczeń nie należy zapominać, a sam sojusz powinien służyć jako przykład do budowania kontaktów i wspólnej pracy w dzisiejszych realiach” – czytamy w komunikacie.
Głównym tematem rozmowy był – jak ujęto w komunikacie służby prasowej Kremla – wewnętrzny kryzys ukraiński oraz braki postępów w realizacji porozumień mińskich z 2015 roku, które są niekwestionowaną podstawą pokojowego rozwiązania kwestii Donbasu.
„Prezydent Rosji na konkretnych przykładach zilustrował niszczycielską linię Kijowa, zmierzającą do całkowitego demontażu porozumień mińskich i porozumień zawartych w „formule normandzkiej”, wyraził poważne zaniepokojenie prowokacyjnymi działaniami Kijowa przeciwko Donbasowi” – czytamy dalej.
Na skierowany pod adresem Rosji zarzut prezydenta USA, że w pobliżu granic Ukrainy odbywają się niepokojące ruchy wojsk rosyjskich, i ostrzeżenie, że dalsza eskalacja spotka się ze zdecydowanymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, Putin odpowiedział: „…nie należy przerzucać odpowiedzialności na barki Rosji, gdyż to NATO podejmuje niebezpieczne próby podboju terytorium Ukrainy i buduje swój potencjał militarny u naszych granic. Dlatego Rosja jest poważnie zainteresowana uzyskaniem wiarygodnych, prawnie ustalonych gwarancji, które wykluczają ekspansję NATO na wschód i rozmieszczenie ofensywnych systemów broni uderzeniowej w państwach sąsiadujących z Rosją”.
Przywódcy zgodzili się poinstruować swoich przedstawicieli o zaangażowanie się w merytoryczne konsultacje w tych drażliwych kwestiach.
Wymieniając poglądy na temat bezpieczeństwa informacji, obie strony podkreślały znaczenie aktywnego i toczącego się dialogu na ten temat. Wyrazili gotowość do kontynuowania praktycznej współpracy w karno-procesowych i operacyjno-technicznych obszarach zwalczania cyberprzestępczości.
W odniesieniu do relacji dwustronnych, Putin stwierdził, że wciąż są niezadowalające.
Przejawia się to w szczególności w trudnościach, jakich doświadczają w swojej pracy „okrojone” placówki dyplomatyczne obu krajów. Władimir Putin podkreślił, że wszystko to jest konsekwencją linii władz amerykańskich, które pięć lat temu zaczęły praktykować na dużą skalę restrykcje, zakazy i masowe wydalenia rosyjskich dyplomatów, na co zmuszeni jesteśmy reagować w lustrzany sposób. Strona rosyjska zaproponowała zniesienie wszystkich nagromadzonych ograniczeń w funkcjonowaniu misji dyplomatycznych, co mogłoby służyć także normalizacji innych aspektów stosunków dwustronnych” – podkreśliła w komunikacie służba prasowa Kremla.
„Prezydenci wyrazili opinię, że Rosja i Stany Zjednoczone, biorąc pod uwagę ich szczególną odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności, będą kontynuować dialog i niezbędne kontakty” – czytamy w komunikacie.
Strona rosyjska zapewniła też, że rozmowa była szczera i rzeczowa.
Opr. TB, http://kremlin.ru/
fot. http://kremlin.ru/
2 komentarzy
karol
8 grudnia 2021 o 08:28…miłujący pokój Związek Radziecki ( Rosja), niedobrze mi się robi jak słucham i patrzę na tego przywódcę i jemu podobnych….
krogulec
8 grudnia 2021 o 08:50Mądry z kacapem rozmawiał nie będzie.