Ministerstwo Finansów Estonii przedstawiło projekt ustawy mający ograniczyć stosowanie monet o nominałach 1 i 2 eurocentów, poprzez usunięcie możliwości wypłacania w nich reszty w sklepach. Sejm Litwy rozważa inicjatywę Banku Litwy dotyczącą rezygnacji z monet 1- i 2-centowych od maja 2025 roku. Z tych monet zrezygnowało już sześć krajów Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, iż Komisja Europejska od połowy 2020 roku zastanawia się nad wycofaniem monet o najniższych nominałach; chodzi właśnie o 1 i 2 eurocenty. Gdyby do tego doszło, nowe ceny byłyby zaokrąglane w do kolejnej monety, czyli 5 eurocentów.
Dyskusja na ten temat w Unii Europejskiej trwa od dawna, a na taki krok zdecydowały się już Belgia, Finlandia, Irlandia, Włochy, Holandia i Słowacja.
W Estonii, po wprowadzeniu zmian, w sklepach nadal będzie można płacić monetami 1- i 2-centowymi, jednak w nominałach tych nie będzie już wydawana reszta. Zgodnie z przepisami ostateczna kwota zakupów kończąca się na jednym, dwóch, sześciu lub siedmiu eurocentach będzie zaokrąglana w dół, a kwoty kończące się na trzech, czterech, ośmiu lub dziewięciu eurocentach – w górę.
„Redukując zapotrzebowanie na drobne centy, zmniejszamy koszty produkcji, obsługi i wpływu na środowisko. Zmiana ta nie będzie prowadzić do podwyżek cen ani konieczności zmiany cen poszczególnych towarów. Kontrola zaokrągleń pozostaje w gestii kupującego i to on będzie miał wybór – płacąc gotówką cena zostanie zaokrąglona, w przypadku płatności kartą – nie”
– wyjaśnił minister finansów Estonii Mart Vorklaev.
W ostatnich latach Bank Estonii wprowadzał do obiegu średnio 40 ton monet o nominałach 1 i 2 centów rocznie, z których tylko niewielka część służy do płatności.
Estońska ustawa ma wejść w życie w 2025 roku.
Temat podnoszony jest także w Polsce wobec najniższych monet groszowych. W obiegu jest ponad 10 mld zł w jedno- i dwugroszówkach. Ich produkcja jest droższa od nominalnej wartości. Miedziaki stanowią aż 54,8 proc. wszystkich monet w obiegu (jest ich 10,3 mld na 18,8 mld monet łącznie), a mają zdecydowanie niższą wartość łączną niż pozostałe monety czy banknoty.
RES na podst. bns.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!