Zapiski oficera Armii Czerwonej (od 17 września 1939 roku), to kolejna powieść Sergiusza Piaseckiego, która zostanie przetłumaczona na język białoruski i wydana na Białorusi.
Na razie znana białoruska piosenkarka Kasia Kamocka ogłosiła zbiórkę środków (na platformie crowdfundingowej ulej.by), które mają pokryć koszty tłumacza i wydawnictwa. Tłumaczenia na język białoruski podjął się grodzieński literat Sierhiej Astraucou.
Jak powiedziała Naszej Niwie inicjatorka wprowadzenia na białoruski rynek wydawniczy pozycji Piaseckiego, książka jest bardzo aktualna, bo pokazuje „ruskij mir” w całej krasie.
Zapiski oficera Armii Czerwonej to satyra, która opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie widziany jego własnymi oczami.
Książki Piaseckiego przez lata były na Białorusi zabronione, pomimo tego że urodził się w Lachowiczach koło Baranowicz nazwisko pisarza nie było znane prawie nikomu.
Niedawno szef białoruskiego resortu spraw zagranicznych Uładzimir Makiej przyznał, że czyta „złodziejską trylogię” Sergiusza Piaseckiego, w przekładzie na język białoruski.
Na trylogię wydaną przez białoruskie wydawnictwo Lahvinau przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku składają się „Jabłuszko”, „Spojrzę ja w okno…” i „Nikt nie da nam zbawienia”.
Akcja trylogii rozgrywa się w Mińsku Litewskim, ukazuje środowisko złodziejskie obecnej stolicy Białorusi na przełomie 1918 i 1919 roku. Książki zostały napisane z doskonałą znajomością ówczesnych realiów i można je traktować jako świadectwa epoki, burzliwego okresu przemian na tamtych terenach.
W 2012 roku na białoruskim rynku księgarskim pojawiły się dwie pierwsze powieści Sergiusza Piaseckiego „Człowiek przemieniony w wilka” oraz „Dla honoru organizacji”. Samego autora okrzyknięto wówczas białoruskim Jamesem Bondem.
Teraz można mówić o zauważalnym wzroście zainteresowania twórczością Sergiusza Piaseckiego, zwłaszcza w środowisku tamtejszej inteligencji, o czym świadczy choćby fakt zorganizowania w tym roku przez Białoruski Uniwersytet Państwowy w Mińsku seminarium, poświęconego twórczości autora.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!