Według ustaleń ukraińskich mediów, skazany wczoraj przez sąd w Odessie Sierhiej Sternenko to uczestnik Rewolucji Godności, były przywódca odeskiego oddziału „Prawego Sektora”, jeden z inicjatorów „lustracji śmieciowej”, człowiek, na życie którego dokonano trzech zamachów.
Przypomnijmy, Sąd Rejonowy w Odessie skazał Sternenkę i jego współpracownika Rusłana Dimczuka na siedem lat i trzy miesiące więzienia oraz konfiskatę połowy ich majątków.
Sternenko urodził się 20 marca 1995 roku we wsi Sadowoje w powiecie biełgorodzko-dniestrowskim w obwodzie odeskim.
Studiował prawoznawstwo w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Przedsiębiorczości Hotelarsko- Restauracyjnej w Odessie. Studia ukończył w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Szewczenki, specjalność – prawo międzynarodowe.
Na początku 2014 roku Sternenko dołączył do działaczy Euromajdanu w Odessie, a następnie stanął na czele tego oddziału organizacji. Brał także udział w kijowskich wydarzeniach związanych z Rewolucją Godności, uczestniczył m.in. w krwawych walkach na ul. Hruszewskiego 20 lutego 2014 roku.
W pierwszej połowie 2014 roku Sternenko stanął na czele „Prawego Sektora” w Odessie. Organizacja zwalczała m.in. lokalnych handlarzy narkotyków. W lutym 2017 roku opuścił „Prawy Sektor”.
W kwietniu 2018 r. został współzałożycielem w Odessie organizacji społecznej „Nieobojętni”. Brał udział w tzw. lustracji śmieciowej urzędników, oskarżanych o korupcję.
W 2014 roku zaangażował się w zwalczanie rosyjskich artystów, oraz ukraińskich, których twórczość była związana z Rosją.
W 2014 roku zakłócił koncert wokalistki i celebrytki Ani Lorak, która niejednokrotnie występowała w Rosji. W 2017 roku przerwał spektakl rosyjskiego aktora Konstantina Rajkina, który otwarcie popierał aneksję Krymu.
W 2015 roku uczestniczył też w pikiecie przed konsulatem rosyjskim, a także w blokadzie granicy z okupowanym Krymem.
W 2016 roku pozwał do sądu odeską nauczycielkę Jelenę Radzichowską, znaną z antyukraińskich wypowiedzi. Jego roszczenie częściowo uwzględniono.
Sternenko prowadzi blog-wideo, na którym komentuje najważniejsze wydarzenia na Ukrainie.
W lutym-maju 2018 roku na Sternenkę dokonano trzech zamachów.
7 lutego 2018 roku został pobity w Odessie, w pobliżu swojego domu, przez grupę napastników. Tydzień przebywał szpitalu. Policję poprosił o ochronę, ale odmówiono mu.
Ponownie został zaatakowany 1 maja 2018 roku. Wraz z partnerką zamierzał przyglądać się wiecowi komunistów, który miał się odbyć w pobliżu opery w Odessie. Kiedy Sternenko wychodził z podwórza domu, rozległy się dwa strzały. Napastnik strzelił mu w kark z pistoletu wiatrowego. Zatrzymanym przez policję na miejscu zamachu okazał się Abzal Bajkumaszew, karany za rabunek.
24 maja 2018 r. w Odessie miał miejsce trzeci atak na Sternenkę i jego partnerkę, który tym razem stawił opór. Jednego z dwóch napastników, Iwana Kuzniecowa, mieszkańca Czernomorskoje, ranił śmiertelnie nożem w serce i brzuch.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła sprawę przeciwko Sternence w sprawie zabójstwa Kuzniecowa.
11 czerwca 2020 Sternenko został poinformowany o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na podstawie części 1 art. 115 (zabójstwo) i część 2 art. 263 (posiadanie i przenoszenie bez zezwolenia broni białej) Kodeksu karnego Ukrainy. Według SBU, ekspertyza wykazała, że Sternenko mógł z premedytacją śmiertelnie ugodzić zmarłego.
Sprawa, w której sąd orzekł wobec Sternenki karę 7 lat pozbawienia wolności dotyczy rzekomego porwania z wymuszeniem z 2015 roku.
Więcej informacji o tutaj:
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
2 komentarzy
Zenon
25 lutego 2021 o 09:03Nie Anny Lotak tylko Ani Lorak – czytając od tylu KAROLINA
irek
26 lutego 2021 o 16:54a co z paleniem żywcem ludzi w Odessie w maju 2014 roku?