Ministerstwa Kultury Ukrainy i Polski będą kontynuować negocjacje na poziomie Grupy Roboczej w sprawie sporów historycznych, w szczególności dotyczących ekshumacji szczątków ofiar wojen i represji — tak wynika ze wspólnego oświadczenia ministerstw z 15 stycznia.
Resorty kultury Polski i Ukrainy odnotowały, że w grudniu 2024 r. we Lwowie odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej, której celem jest uregulowanie kwestii w stosunkach polsko-ukraińskich związanych z prawem do godnego pochówku ofiar wojen i represji.
Podczas spotkania strony „wymieniły się informacjami na temat miejsc, w których z punktu widzenia każdej ze stron należałoby w pierwszej kolejności przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, bądź otoczyć je dodatkową opieką. Tym samym ważne dla nas było odpowiedzenie na oczekiwania opinii publicznej, w szczególności krewnych osób, które padły ofiarą wojen i represji. Zakres rozmów dotyczył różnych okresów historycznych i różnych lokalizacji w obu krajach” – podają ministerstwa.
Z komunikatu wynika, że strony prowadzą obecnie analizę powstałej listy, a także weryfikują stan realizacji dotychczas złożonych wniosków o przeprowadzenie poszukiwań i wniosków o wyrażenie zgody na ekshumację. Prowadzony jest również przegląd obowiązujących uregulowań prawnych pod kątem ewentualnych rewizji, które mogłyby usprawnić procedury administracyjne – czytamy w komunikacie.
Strona ukraińska podjęła już pierwszą pozytywną decyzję w sprawie wydania zezwolenia na prace ekshumacyjne. Strona polska rozważa także propozycje ukraińskie – potwierdziło Ministerstwo Kultury Ukrainy i Polski.
Jest zapowiedź drugiego spotkania Grupy na koniec stycznia 2025 roku we Lwowie. Strony wyrażają nadzieję, że jej prace „dowiodą gotowości obu stron do godnego uczczenia pamięci poległych i pomordowanych – Polaków na terytorium Ukrainy i Ukraińców na terytorium Polski.”.
Przypomnijmy, że 10 stycznia premier Donald Tusk ogłosił, że zapadła decyzja w sprawie pierwszych ekshumacji polskich ofiar tragedii na Wołyniu na Ukrainie, nie podał jednak szczegółów.
Tymczasem Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała, że to ona 8 stycznia otrzymała od władz Ukrainy zgodę na ekshumację ofiar UPA w nieistniejącej wsi Puźniki.
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!