Kazachstan ostatecznie zniósł karę śmierci – poinformowano 2 stycznia na prezydenckiej stronie internetowej.
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żormat Tokajew podpisał parlamentarną ratyfikację drugiego protokołu fakultatywnego do międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych – dokumentu, który zobowiązuje sygnatariuszy do zniesienia kary śmierci.
Kazachstan wprowadził moratorium na wykonywanie kary śmierci w 2003 roku ale zachował ją w kodeksach za przestępstwa związane z terroryzmem. W 2016 roku skazano na nią Rusłana Kulikbajewa, który strzelał do tłumu w Ałmaty. Był on był jedyną osobą w celi śmierci w Kazachstanie. Teraz karę zamieniono mu na dożywotnie więzienie.
Tokajew zapowiedział, że jego kraj przystąpi do protokołu w sprawie zniesienia kary śmierci w przemówieniu na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2019 roku i jak widać wywiązał się z obietnicy. Rosja, Tadżykistan i Białoruś są obecnie jedynymi krajami w Europie i Azji Środkowej, które jeszcze nie podpisały ani nie ratyfikowały drugiego protokołu fakultatywnego. Białoruś jest jedynym krajem w regionie, w którym nadal wykonywane są egzekucje.
rferl.org Oprac Mk
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!