Katolicki ksiądz z obwodu grodzieńskiego Paweł Giedrojć został skazany za …. subskrypcję na Facebooku
Informację o represjach wobec 52- letniego kapłana przekazał kanał w Telgramie Grodno_grab, monitorujący polityczne prześladowania mieszkańców Grodna i Grodzieńszczyzny przez reżim Łukaszenki.
Kapłan został 14 marca br. skazany na podstawie artykułu 19.11 części 2 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Republiki Białorusi. Sąd uznał księdza winnym „dystrybucji materiałów ekstremistycznych”.
Według oskarżenia, ksiądz Paweł przechowywał produkty informacyjne z profilu „Kropka” na Facebooku, z zamiarem dalszego ich rozpowszechniania i nałożył na niego grzywnę w wysokości 1200 rubli białoruskich (równowartość ca. 1500 złotych). Księdza ukarano rownież konfiskatą telefonu komórkowego.
Ksiądz Giedrojć jest proboszczem kościoła we wsiach Gołynka i Perstuń w obwodzie grodzieńskim. Wykłada też na Wyższym Seminarium Duchownym w Grodnie oraz w Instytucie Teologii przy Uniwersytecie Państwowym w Mińsku.
Portal glosznadniemna.pl zwraca uwagę, że informacja o tym, że ksiądz Paweł był sądzony i został skazany pojawiła się dopiero teraz, choć wyrok na duchownego wydano 14 marca 2023 roku.
Ksiądz Giedrojć urodził się na Białorusi w zaścianku Orzełówka, parafii Gierwiaty.
Święcenia kapłańskie przyjął z rąk księdza biskupa Aleksandra Kaszkiewicza od razu po ukończeniu w 1996 roku Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie. Dalszą edukację zdobywał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował muzykologię.
Jak wynika z raportu stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, w ubiegłym roku na Białorusi aresztowano 10 księży, co uplasowało kraj na 2 miejscu na świecie w tym haniebnym rankingu. Na podium jest Nikaragua, gdzie za kratkami przebywało 46 księży katolickich, a biskup Rolando Alvarez został skazany na 26 lat więzienia.
Pod koniec 2023 r. w więzieniu przebywało trzech spośród aresztowanych białoruskich księży. Wśród nich jest ojciec Henryk Akałatowicz, aresztowany w połowie listopada i oskarżony o „zdradę państwa”. Ksiądz Akałatowicz jest proboszczem kościoła św. Józefa w Wołożynie.
Administracja więzienna odmówiła przyjęcia ciepłych rzeczy, co oznacza jedno, księdza męczono zimnem.
Jak podaje Svaboda.org, w listopadzie 2023 zatrzymano 48- letniego ks. Wiaczesława Pialinaka, byłego osobistego sekretarza nuncjusza apostolskiego na Białorusi abp. Gugerottiego. W chwili aresztowania Pialinak służył już w parafii w Brześciu.
Prześladowania katolickich hierarchów i wiernych nie przeszkodziły Aleksandrowi Łukaszence w skłądaniu papieżowi Franciszkowi życzeń z okazji świąt chrześcijańskich.
Po 2020 roku na Białorusi wszczęto jeszcze co najmniej jedną sprawę karną przeciwko katolickiemu księdzu – księdzu Dmitrijowi Prystupowi, rzekomo o „przemoc wobec policjanta”, któremu udało się jednak opuścić Białoruś.
Wiadomo o kilkudziesięciu księżach i pastorach spośród katolików, prawosławnych i protestantów, którzy zostali zatrzymani po protestach w 2020 roku. Tylko w 2022 r. było ich co najmniej 24. Przeciwko kilku z nich wszczęto postępowania karne.
Jak powiedział Svabodzie o. Giorgi Roj, wielu księży prawosławnych odbyło tzw. rozmowy prewencyjne z hierarchami Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
Znany na Białorusi katolicki ksiądz i bloger ks. Wiaczesław Barok z parafii w Rosonach, ks. Dymitr Pristupa z Lachawicz, ks. Andriej Waszczuk z Witebska opuścili Białoruś w związku z prześladowaniami, wcześniej spędzili miesiąc w areszcie.
Jesienią 2022 roku Czerwony Kościół w Mińsku, będący nie tylko jednym z głównych ośrodków życia katolickiego, ale także miejscem kultowym w stolicy został zamknięty. Władze jako przyczynę podały nocny pożar w budynku. Niedawno Komitet Wykonawczy Miasta Mińska poinformował, że prace w budynku rozpoczną się dopiero w pierwszym kwartale 2024 roku, a „po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja o wznowieniu działalności kościoła”.
Władze zamknęły szkołę przy Katolickim Chrześcijańskim Centrum Społecznym w Mińsku.
Władze Białorusi przyzwalają na niszczenie krzyży w Kuropatach w Mińsku, miejscu masowych egzekucji z lat 30. XX w. Białorusinów i Polaków. Do tej pory ktoś regularnie dewastuje krzyże, a sprawców jakimś cudem nie udaje się odnaleźć. Aktów wandalizmu dokonano także we wsi Chajsy, w miejscu nazywanym „witebskimi Kurapopatami”.
Na Białorusi niszczone są miejsca pochówków żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
ba na podstawie T.me/Grodno_grab/glosznadniemna.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!