O tym, co zrobić, aby Polska stała się rzeczywiście bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś bramą na Zachód dla Unii Eurazjatyckiej, i aby brama ta była trwale i szeroko otwarta dyskutowali 5 grudnia 2016 w Białymstoku uczestnicy konferencji na temat transgranicznej współpracy w dziedzinie turystyki, jaką zorganizowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele resortów turystycznych Polski i Białorusi, a także specjaliści w tej dziedzinie i samorządowcy. Debatowali oni nad tym jak w najlepszy sposób wykorzystać potencjał pograniczna w turystyce
Konferencję zainaugurował Dawid Lasek, Podsekretarz Stanu w MSiT, który witając przedstawicieli administracji, organizacji i stowarzyszeń oraz touroperatorów z Polski i Białorusi podkreślił, że na tej współpracy mogą skorzystać oba kraje. Jego zdaniem sprzyjać ma temu odczuwalny „klimat otwarcia czy zmiany wektorów w polityce w relacjach polsko-białoruskich”.
– Jeżeli zapomnimy na chwilę o granicy państwowej, to widzimy wspólne zasoby i te kulturowe, i te przyrodnicze . Myślę o Kanale Augustowskim i Puszczy Białowieskiej, ale myślę też o zabytkach, które po stronie białoruskiej są dobrze odrestaurowane, przygotowane do przyjęcia turystów, więc chcę, żebyśmy wspólnie tworzyli transgraniczne produkty turystyczne – mówił Lasek.
Dodał, że chodzi o konkretne pakiety, produkty i oferty, które strony polska i białoruska mogłyby razem promować nie tylko na własnych rynkach, ale też zagranicznych.
Wiceminister Lasek uważa, że należy wykorzystać nowy klimat w relacjach polsko-białoruskich. Od 26 października strona białoruska wprowadziła ruch bezwizowy na Białoruś, do części obwodu grodzieńskiego w ramach odwiedzenia parku Kanał Augustowski. Na Białorusi można przebywać bez wizy do pięciu dni. – Czekamy na dalsze kroki, które pozwolą aktywizować wymianę polsko-białoruską – mówił Lasek.
Jesteśmy zdeterminowani by wspierać współpracę transgraniczną. Cieszę się że to spotkanie pozwoliło rozmawiać o konkretnych projektach i rozwiązaniach, które mogą być wspólnie wdrażane – powiedział Podsekretarz Stanu w MSiT Dawid Lasek powołując się na ustalenia z wiceministrem sportu i turystyki Białorusi przyjęte w trakcie posiedzenia polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. turystyki w Augustowie 20 maja 2016 r. i październikowego spotkania w Mińsku, – mówił Lasek.
W pierwszej części konferencji, w ramach dobrych praktyk, zaprezentowano szereg sztandarowych transgranicznych projektów turystycznych, natomiast w części warsztatowej – dyskutowano na temat dalszego rozwoju turystyki z wykorzystaniem możliwości stwarzanych przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś -Ukraina.
Wspólne produkty turystyczne to szansa dla wzrostu przyjazdów turystów również z krajów trzecich, jak i dalsze polepszanie polsko-białoruskich relacji w ramach Dobrosąsiedztwa.
Kresy24.pl/msport.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!