Najwięcej wniosków o wydanie dokumentu potwierdzającego przynależność do narodu polskiego napływa z Białorusi i Ukrainy. Ustawa o Karcie Polaka działa od ośmiu lat, a dziś w Sejmie podsumowano jej funkcjonowanie.
„Ustawa zostanie znowelizowana” – zapowiada Michał Dworczyk, poseł PiS, szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą. Po pierwsze należy uwzględnić, że w okolicznościach nadzwyczajnych – tak jak Polacy w Donbasie – ludzie ci powinni być traktowani podobnie jak obywatele polscy Druga zmiana wprowadza możliwość automatycznej i bezpłatnej zamiany na kartę stałego pobytu, mogłoby się to odbywać po przyjeździe do Polski, a trzecia zmiana jaką wprowadza nowelizacja, to umożliwienie przyjmowania wniosków i wydawania Kart Polaka przez wojewodów.
„Karta Polaka jest bardzo ważnym dokumentem dla Polaków na Białorusi”- podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową działaczka polonijna Andżelika Borys. Karta daje możliwości w Polsce, ale na Białorusi – nie daje nic. Władza na Białorusi utrudnia i wszelkimi sposobami zniechęca swoich obywateli do przyjmowania przez obywateli białoruskich Kart Polaka”- dodaje Borys.
Już w 2011 roku Sąd Konstytucyjny Białorusi uznał, że poszczególne postanowienia polskiej ustawy o Karcie Polaka nie odpowiadają niektórym normom prawa międzynarodowego.
PiS zamierza już w najbliższym czasie złożyć do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o KP. Nowela może sprawić, że przez kilka lat do Polski przyjedzie nawet 100 tys. osób polskiego pochodzenia, co stanowić będzie główny element programu repatriacji Polaków ze Wschodu. Nad projektem pracuje szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą poseł PiS Michał Dworczyk, który w czasie kampanii krytykował rząd Ewy Kopacz za zaniechania ws. repatriacji.
Jak powiedział portalowi onet.pl Dworczyk, dzięki nowelizacji ustawy o Karcie Polaka w ciągu najbliższych lat może do Polski przyjechać i osiedlić się nawet 100 tys. osób polskiego pochodzenia – głównie z Ukrainy, ale i z Białorusi oraz innych krajów byłego Związku Sowieckiego.
Przed wystąpieniem komisji sejmowej z inicjatywą ustawodawczą ws. Karty Polaka w sejmie odbyła się konferencja „Historia Kartą pisana. Podsumowanie Ustawy o Karcie Polaka”. Zorganizowała ją Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą wraz z Fundacją Wolność i Demokracja oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
onet.pl/IAR/Kresy24.pl
3 komentarzy
rafi
16 grudnia 2015 o 20:45Mam nadzieje że te karty polaka dostaja tam prawdziwi polacy a nie pod nich sie podszywajacy banderowskie scierwa !!
bartosz głowacki
17 grudnia 2015 o 15:19bandery to jeszcze nie katastrofa, a jak fsb zacznie w polsze swych szpionow wysylac?
historia doceni
17 grudnia 2015 o 07:48Żadnej tam karty! Polakom należy przywrócić obywatelstwo, dziedziczone po swoich dziadkach i rodzicach. PiS wymyślił tę Kartę Polaka, aby nad rodakami się śmiać i ich poniżać uważając Polaków z Kresów za drugą kategorię.