Zgodnie z przewidywaniami, tempo ratyfikacji umów ustanawiających członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO jest bardzo szybkie,
– W czwartek między godz. 18 a 19.30 Sejm rozpatrzy punkt dotyczący ratyfikacji przystąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował poseł Marek Suski z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.
Jak dodał, najpierw zostanie omówiony projekt dotyczący Szwecji a później Finlandii; po godz. 19.30 odbędzie się głosowanie.
Umowę członkowską ze Szwecją i Finlandią ratyfikowała już Dania, o czym poinormowała ambasador Danii w Szwecji, Lone Dencker Wisborg.
I had the great honour of handing over Denmark’s ratification of Finland and Sweden’s accession to #NATO at @StateDept today. Proud that Denmark is among the first countries to ratify the membership of our Nordic colleagues. #WeAreNATO pic.twitter.com/Nx7i3NB0BB
— Lone Dencker Wisborg 🇩🇰 (@DKambUSA) July 5, 2022
Jako pierwszy członek NATO umowę akcesyjną ratyfikowała Kanada. Premier Kanady Justin Trudeau wezwał innych sojuszników z NATO, by jak najszybciej przeprowadzili ratyfikację.
Parlament Kanady zagłosował jednogłośnie za ratyfikacją. Ministerstwo spraw zagranicznych Kanady przyznało, że Kanada chciała być pierwszym krajem ratyfikującym członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.
Trudeau w oświadczeniu podkreślił, że Kanada ma pełne zaufanie co do tego, że Finlandia i Szwecji szybko i skutecznie zintegrują się z NATO i wniosą wkład do wspólnego bezpieczeństwa.
Premier Estonii Kaja Kallas wczoraj poinformowała, że zabiega o to, by dziś zebrał się parlament Estonii w sprawie ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.
Moments after Finland and Sweden’s accession protocols were signed in Brussels, I summoned my government and proposed to Estonian parliament to convene tomorrow for accelerated ratification.
As I promised @MarinSanna & @SwedishPM, you have no greater friend in NATO than Estonia.
— Kaja Kallas (@kajakallas) July 5, 2022
Jak pisaliśmy, dziś jedynym znakiem zapytania co do szybkiej ratyfikacji wydaje się postawa Turcji, ktora cofnęła swoje obiekcje co do Finlandii i Szwecji, ale znowu naciska na Finlandię i Szwecję.
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoğanSzwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w porozumieniu z Turcją s prawie warunków akcesji do NATO, wniosek ratyfikacyjny nie zostanie przesłany do tureckiego parlamentu.
Prezydent Turcji grozi Szwecji: Jeśli nie dokonają ekstradycji 73 terrorystów, nie wejdą do NATO
Oprac. MaH, politico.com, ndtv.com, polskieradio24.pl, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!