W sobotę 9 września, w piękny słoneczny dzień, w Podbrodziu, odbył się Festyn Kultury Polskiej „Nad brzegiem Żejmiany”, na który zaprosił Święciański Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie. To był jubileuszowy festyn. W tym roku mieszkańcy i goście Podbrodzia świętowali 25-lecie tak wspaniałej inicjatywy.
Każda dobra sprawa, musi mieć dobry początek, a żeby początek był dobry, musi być błogosławiony. O Boże błogosławieństwo dla organizatorów, artystów, gości i publiczności festynu został poproszony proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Podbrodziu Włodzimierz Sołowiej.
Uroczystego otwarcia jubileuszowego festynu kultury polskiej w Podbrodziu, zgodnie z tradycją, dokonała prezes Święciańskiego Oddziału Rejonowego ZPL Anna Łastowska.
„Niezmiernie nam miło jest już od ćwierć wieku spotykać się z Państwem nad brzegiem Żejmiany, rzeki, która łączy dwa rejony, gdzie stykają się ze sobą różne tradycje, a ludzie potrafią żyć w zgodzie. Mamy nadzieję, że Państwo wesoło spędzicie czas w miłej rodzinnej atmosferze. Ćwierć wieku… Czy to jest dużo, czy mało? Gdy człowiek przeżyje tyle lat, myśli, że jest już dojrzały, mądry, rozumie, kim jest, co robi. My również wiemy, kim jesteśmy na ziemi święciańskiej, co robimy, co pielęgnujemy i co pragniemy kontynuować. Mam więc nadzieję, że te 25 lat powtórzy się jeszcze nie raz, a młodzież zamieszkująca te tereny będzie dalej pielęgnować to, co my teraz dla nich staramy się przekazać”
– witając wszystkich gości powiedziała Anna Łastowska.
Na początku imprezy zostało zaprezentowane publiczności logo festynu, które stworzono z okazji tak pięknego jubileuszu. Autorką tego logo jest Tatjana Kierul. Podbrodzianie mają nadzieję, że będzie ono służyć festiwalowi przez następne co najmniej 25 lat.
Na jubileuszowy festyn w Podbrodziu przybyło wielu dostojnych gości: Konstanty Radziwiłł – ambasador Rzeczypospolitej Polski w Wilnie, Waldemar Tomaszewski – prezes ZPL i AWPL, europoseł, Czesław Olszewski, poseł na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia AWPL-ZChR, Gintautas Kindurys – poseł na Sejm Republiki Litewskiej, Zygfryd Binkiewicz – prezes Wisagińskiego Oddziału Rejonowego ZPL, Rimantas Klipčius – mer rejonu święciańskiego, Władysław Jedziński, Danguolė Grincevičienė, Vida Rastienienė – radni Samorządu Rejonu Święciańskiego, Edward Jedziński – radny Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz dyrektor Domu Polskiego w Nowych Święcianach, ks. Włodzimierz Sołowiej – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Podbrodziu oraz wikariusz Arnoldas Smalstys, diakon Mirosław Jan Domański, Józef Szyłejko – prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Anna Zingerienė – starosta miasta Podbrodzie, Tadeusz Alancewicz – starosta gminy Sużany w rejonie wileńskim, Janina Lisiewicz – redaktor gazety „Nasza gazeta”, Irina Zubkowa – pełniąca obowiązki dyrektora Gimnazjum „Żejmiana” w Podbrodziu, Romuald Brazys – profesor dr habilitowany nauk fizyczno-matematycznych, członek zagraniczny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, członek honorowy Polskiej Akademii Medycyny i rzeczywisty – Światowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera, Wacław Wilkojć – dyrektor Stowarzyszenia „Kuna”, Aliona Wengrowskaja – administrator Centrum Kultury w Mickunach filii WOK w Rudominie, Lolita Vilimienė – dyrektor Centrum Kultury w Podbrodziu.
Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł w swoim przemówieniu dziękując za zaproszenie na festyn powiedział:
„Takie spotkanie jest spotkaniem radości. Jest czas pracy, czas trudów, ale jest też czas świętowania. Dobrze, że Państwo tak się tradycyjnie gromadzicie. Podziwiam tych, którzy tę piękną tradycję podtrzymują. Przyczyniają się Państwo tym do kultywowania, rozwijania polskiej kultury. A Rzeczypospolita Polska będzie w tym Państwa nadal wspierać. Życzę też, aby polskość na tych terenach była nadal kultywowana przez następne lata i nic temu nie zagrażało“.
Prezes ZPL i AWPL Waldemar Tomaszewski w swoim przemówieniu wspomniał zasłużonych dla zachowania polskości w rejonie święciańskim. Wspomniał między innymi jednego z założycieli ZPL Józefa Sasimowicza. Życzył wszystkim, aby polskość na tej ziemi nadal była pielęgnowana i odbywały się tak piękne imprezy, jak ten festyn.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Państwo potraficie tu trwać w polskości. Jesteście patrioci tej ziemi, tej naszej ukochanej Litwy. Dziękuję Wam za polskość, za wiarę chrześcijańską, że my trzymamy się Boga, Honoru i Ojczyzny”
– powiedział z kolei poseł na Sejm RL Czesław Olszewski.
„Miło jest witać wszystkich tu zebranych w Podbrodziu, na brzegu Żejmiany. Mamy dzisiaj 25. Festyn Kultury Polskiej. To już ćwierć wieku. Jeżeli będziemy mieć siły, energię i będą ludzie tacy, jak tu zebrani, to kultura polska w rejonie święciańskim nigdy nie zaginie. Chciałbym podziękować Annie Łastowskiej za tak wspaniałą organizację. Życzę wszystkim udanego wieczoru i wesołej zabawy”
– powiedział radny Samorządu Rejonu Święciańskiego oraz dyrektor Domu Kultury Polskiej w Nowych Święcanach Edward Jedziński.
Józef Szyłejko powiedział:
„Serdecznie dziękuję za zaproszenie na festyn. Jest mi szczególnie miło, ponieważ moja rodzina pochodzi z Podbrodzia, moja mama ukończyła tutaj Szkołę im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Po przemówieniach gości i uroczystych chwilach nastąpił czas na program artystyczny.
Podczas 25. Festynu Kultury Polskiej w Podbrodziu wystąpiły zespoły z rejonów wileńskiego, wisagińskiego, szyrwinckiego. ale przede wszystkim ze święciańskiego. Na festyn zawitali również goście z Polski. Tego dnia na scenie można było zobaczyć chór parafialny „Vox Caelesis” z Podbrodzia, zespół wokalny „Żejmiana” oraz kapelę z Podgrodzia. Wystąpił zespół „Tumielanka“ z Wisagina, zespół ludowy „Czerwone Maki“ z Jawniun (r. szyrwincki), zespół foklorystyczny „Sużanianka“ z Sużan, zespół wokalny „Mickunianka“ oraz zespół wokalny „Przyjaciele” z Mickun, zespół estradowy „Wiza“ z Podbrodzia, zespół pieśni i tańca „Ojcowizna“ z Niemenczyna, zespół wokalny „Marzenie“ z Nowych Święcian, zespół wokalny „Magunianka“ z Magun, zespół tańca estradowego „Lunar show“. Na scenie wystąpił zespół pieśni i tańca ziemi łukowskiej „Łukowiacy”, który w rejonie święciańskim gościł po raz pierwszy. Zaśpiewali również soliści: Karolina Łyndo, Patrycja Łuszczyńska, Enrique Santos, Ludmiła Gorbienko. Na festyn do Podbrodzia przybył dobrze już wszystkim znany i lubiany diskopolowy zespół „Junior“ z Białegostoku.
Wszyscy chętni mogli poczęstować się pyszną jęczmienną kaszą, którą serwowała kuchnia polowa, a dla dzieci mogły nieodpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni.
Uroczystość zwieńczył pokaz ogni, fejerwerki oraz dyskoteka do gwieździstej północy.
RTR na podst. l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!