Józef Ignacy Kraszewski – pisarz, dziennikarz, malarz, rysownik, muzyk, kolekcjoner, wydawca, historyk, encyklopedysta, działacz społeczny i polityczny, współzałożyciel Macierzy Polskiej, autor największej liczby wydanych książek w historii literatury polskiej (ponad 600, w tym 232 powieści). Choć urodził się w Warszawie (28 lipca 1812 r.), to pochodził z rodziny ziemiańskiej wywodzącej się z Grodzieńszczyzny.
Ród Kraszewskich (także rodzice pisarza – Jan i Zofia z Malskich) był właścicielem majątku Dołhe nieopodal Prużany, gdzie z początku stał skromny, parterowy dworek oraz oficyna. Dopiero w latach 1890–1900 Bogusław Kraszewski przebudował dwór w okazały pałac, który niestety został zniszczony podczas I wojny światowej.
Co ciekawe przez Dołhe (dzisiaj wieś na Białorusi, w rejonie prużańskim obwodu brzeskiego) przebiega kontynentalny dział wód rozdzielający zlewnie Morza Bałtyckiego i Czarnego.
Grodzieńskie korzenie Józefa Ignacego Kraszewskiego spowodowały bez wątpienia zainteresowanie Pisarza Litwą, co znalazło odbicie w przynajmniej dwóch jego dziełach: Litwa: starożytne dzieje, ustawy, język, wiara, obyczaje, pieśni, przysłowia, podania itd., T. I, Historya do XIII wieku, Warszawa 1847; T. II, Historya od XIII wieku do roku 1386, Warszawa 1850 oraz Litwa za Witolda. Opowiadania historyczne, Wilno 1850.
W tej pierwszym z tych opracowań tak tłumaczył swoje zainteresowania:
„Oddawna zamierzaliśmy pisać historyą Litwy. Odrębne to plemię rzucone pośrodku między Słowianami a Germany, obu zdające się pokrewnem, a z żadnem ścisłem pobratymstwem niezwiązane, plemię charakteru wybitnie właściwego, mythy własne i obyczaje całkowicie swoje, język prześliczny, bogaty a stary posiadające; zasługiwało na pracowite wejrzenie w jego przeszłość. Lecz dzieje tej rodziny litewskiej, ani łatwo, ani lekko rozwikłać się dawały. Powolnie zbierać musieliśmy materiały i zgromadziliśmy nie powiem dostateczne, lecz przynajmniej jakie można było zebrać. […]”.

Józef Ignacy Kraszewski (1812–1887)
Wikimedia Commons – domena publiczna

Strona tytułowa książki Józefa Ignacego Kraszewskiego Litwa za Witolda. Opowiadania historyczne
www.polona.pl
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!