„Jeżeli w Polsce brakuje znaczących miejsc, możemy pożyczyć” – powiedział minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius w odpowiedzi na wiadomość o tym, że zamiast Ostrej Bramy w nowych polskich paszportach znajdzie się wizerunek inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej – „Matka i serce Syna”.
Pamiętamy o Matce Boskiej Ostrobramskiej. Po konsultacji z gronem ekspertów zdecydowałem, że w miejsce tego symbolu znajdzie się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej „Matka i Serce Syna”. Inskrypcja z grobu matki Piłsudskiego to bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze. Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Ten motyw graficzny znajdzie się w nowym paszporcie upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości w 1918 r. – poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Pierwotnie w paszporcie wydawanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległosci miał się znaleźć wizerunek Ostrej Bramy w Wilnie. Wywołało to kontrowersje na Litwie ze względu na to, że Wilno – jak uzasadniano – nie leży obecnie w Polsce. Polski dyplomata został poproszony o wyjaśnienia w tej sprawie.
Tymczasem inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, umieszczona na grobie matki marszałka na wileńskim cmentarzu Rossa, gdzie spoczęło również serce Józefa Piłsudskiego – fragment poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego – która ma się znaleźć w polskim paszporcie, też się Litwie z jakichś powodów nie podoba…
(Czytaj również: Antoś Petrykiewicz i inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. Takie będą kresowe motywy na polskich paszportach na 100-lecie Niepodległości)
Kresy24.pl/zw.lt (HHG)
5 komentarzy
Wołyń1943
11 września 2017 o 16:19Antoś Petrykiewicz miał tylko 13 lat i nie bał się walczyć z Ukraińcami o polski Lwów. Poświęcił swoje życie. Minister spraw wewnętrznych III (IV, a może już V RP) nie chce nawet umieścić wizerunku Kaplicy z Cmentarza Obrońców Lwowa w polskim paszporcie, bo się boi Ukraińców. Jak to skomentować? Całe szczęście, że p. Błaszczak nie urodził się w 1900 r., jakbyśmy takich obrońców Lwowa mieli w 1918, jak nic – miasto by upadło! Konstatacja jest smutna, ale nil desperandum! Wprawdzie otwierają dziś butelki szampana w ambasadach Ukrainy i Litwy, ale to tylko jedna przegrana bitwa. Wojna trwa jednak dalej.
Ciekawe, jak wobec takiej uległości wobec Ukraińców i Litwinów, którym 100 lat temu nawet raz nie zadrgała powieka, gdy strzelali do Polaków ze swoich mannlicherów, będą wyglądały obchody, np. 100. rocznicy Obrony Lwowa? Czy w ogóle do nich dojdzie na szczeblu państwowym? Czy znów ambasador Ukrainy wyrazi sprzeciw przeciw kultowi Orląt, które zdławiły młode ukraińskie państwo?
Dobrze, że do 100. rocznicy „buntu” Żeligowskiego mamy jeszcze trochę czasu, ale grunt pod nią trzeba już szykować. Ciekawe, czy władzy, jaka wtedy by nie była, przejdzie przez gardło nazwisko: Żeligowski?
amtrak1971
11 września 2017 o 20:57,,, jak tak ma byc to nie powinni ludziom mieszac w glowach , albo cos robia albo nic ,
Darek
12 września 2017 o 10:21W Polsce nie brakuje ważnych miejsc i postaci ale w odróznieniu od Litwy nie brakuje nam też wiedzy historycznej. Dlatego m. innymi na polskich banknotach widnieją wizerunki takich postaci jak Jagiełło czy Kościuszko. Ich zasługi dla Polski (Korony) są być może znacznie mniejsze niż dla Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pierwszy był demiurgiem jego wielkości, a drugi robił co mógł by nie doprowadzić do jego unicestwienia. Z Pochodzeniem Jagiełły tez macie jakieś problemy szanowni wielkolitwini? Jeżeli nie, to z Piłsudskim też sobie dacie radę. Tylko wasze zaślepienie sprawiło, że w czasie II RP nie byliście naszym sojusznikiem i jawnie wspieraliście sowietów, a ci w nagrodę zrobili z was jedną z republik. Jak chcecie powtorki z rozrywki to dalej przekształcajcie naszą wspólną historię na ruską modłę, a ci w nagrodę znowu z robią z Was częśc swojego imperium.
Hayden85
12 września 2017 o 12:53Ogólnie po co te cmentarze czy jakieś wizerunki,Nie lepiej jak na paszporcie mamy naszego wspaniałego orzełka?Dopisać pod nim 100 lat niepodległości lub 1918-2018 100 lat.
Tak jak będzie wyglądał ten paszport jak książeczka do katechizmu?Dla mnie jest to totalna głupota.
Pafnucy
12 września 2017 o 20:52http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/zychowicz-o-rezygnacji-ostrej-bramy-paszportach-zla-decyzja/