25 marca, podczas uroczystości Niedzieli Palmowej w mińskiej archikatedrze modlono się za ojczyznę w 100. rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Mszę celebrował arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.
Jak zauważył w kazaniu abp Kondrusiewicz, dwie części mszy, tradycyjna procesja palmowa na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy i Eucharystia, pokazują człowieka takim, jakim jest on naprawdę – zdolny do wielbienia Boga, i wystąpienia przeciwko niemu.
„Człowiek jest zdolny śpiewać hymn „Hosanna” na cześć Chrystusa, a kilka dni później prosić Piłata, aby go ukrzyżował. I musimy zadać sobie pytanie, do którego rodzaju ludzi się zaliczamy: czy jestem tym, który zawsze pozostaje wierny Bogu i Jego prawom, czy jestem jednym z tych, którzy się wahają, jak gałęzie drzewa na wietrze, poddaję się tendencjom czasu i idę z prądem współczesnego świeckiego świata” – powiedział metropolita.
Hierarcha przypomniał, że Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania 25 marca, wspominając to wydarzenie, gdy anioł Gabriel powiedział Maryi, że Bóg wybrał Ją na Matkę Zbawiciela. W tym roku, ze względu na fakt, że Niedziela Palmowa przypada na 25 marca, święto Zwiastowania przełożone zostało na 9 kwietnia.
„Niemniej jednak, jest to bardzo symboliczne, że akt proklamowania niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej został podpisany w święto Zwiastowania. W ten sposób ci, którzy go podpisali, ogłosił światu powstanie nowego państwa. Mimo, że jego los bardzo był złożony i nie przywiódł do oczekiwanego rezultatu, to fakt jest bardzo wymowny, gdyż pokazuje pragnienie narodu białoruskiego do niezależności. Dlatego dzisiejsze obchody 100. rocznicy Białoruskiej Republiki Ludowej, to święto „Zwiastowania” białoruskiej niepodległości i państwowości”- podkreślił abp Kondrusiewicz.
Hierarcha zauważył, że historycy i naukowcy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa w kwestii tego przełomowego wydarzenia w historii białoruskiego narodu i powinni ciężko pracować, aby dać odpowiedź, która byłaby do przyjęcia dla wszystkich, „ale już dzisiaj z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że był to punkt zwrotny w historii naszej Ojczyzny.
„Musimy sprawić, by nasze decyzje i intencje były oparte nie tylko na racjonalnym ludzkim rozumie, ale na niezmiennym i ponadczasowym prawie Bożymo – powiedział metropolita. – Musimy czuć naszą odpowiedzialność przed Bogiem i przyszłymi pokoleniami naszego kraju, za jego prawa, sprawiedliwość społeczną, edukację młodego pokolenia, dla przyszłości rodziny i każdego człowieka”.
„Jaką Białoruś chce widzieć Bóg? Przede wszystkim chce zobaczyć ją jako kraj, o którego mieszkańcach będą mówić: „Patrzcie, jak oni się wzajemnie miłują” – kochają, by na wartościach duchowych budować zjednoczoną, demokratyczną Białoruś”- powiedział arcybiskup.
„Z okazji rocznicy 100-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej, nie tylko pamiętamy wydarzenia z przeszłości, ale patrzymy w przyszłość. Białoruś – to kraina męczenników, wyznawców i świadków wiary, dzięki którym nie tylko została zachowana w czasach prześladowań, ale także przekazana młodym pokoleniom. Jest to kraina uczciwych robotników, którzy zawsze odbudowywali ją po licznych zniszczeniach wojennych i katastrofach, takich jak Czarnobyl, i nadal to robią. To kraina wybitnych naukowców, lekarzy, architektów, artystów, pisarzy, itd., którzy rozwinęli i rozwijają swój potencjał gospodarczy, naukowy i kulturalny.
Białoruś – jest usiana krzyżami, kapliczkami i kościołami. To ziemia, która odrodziła się duchowo po trzech pokoleniach prześladowań wiary. Jest to również ziemia, która charakteryzuje się licznymi sanktuariami maryjnymi i bardzo rozpowszechnioną pobożnością Maryjną”- powiedział hierarcha.
Metropolita wezwał uczestników mszy, by z okazji jubileuszu 100. rocznicy powierzyć pieczy Matki Bożej dzieci, młodzież, rodziny, rządzących państwem, wszystkich pracujących, chorych, cierpiących, więźniów i ubogich, a także zawierzyć Jej „pragnienia narodu do budowania społeczeństwa białoruskiego na wartościach duchowych”.
Kresy24.pl/catholic.by/ab
1 komentarz
J.Czyszek - Opowiadacz
27 marca 2018 o 09:41Wydaje się, że Kościół Katolicki na Białorusi także stoi w rozkroku nad niepodległością. w jakim języku arcybiskup Kondrusiewicz wygłosił homilię? I dlaczego?