Rosyjski bombowiec Su-24 rozbił się podczas rutynowego lotu treningowego w obwodzie wołgogradzkim. Informację przekazało rosyjskie ministerstwo wojny. Jest to piętnasta katastrofa samolotu wojskowego w Rosji od początku wojny z Ukrainą.
Resort zauważył, że lot odbywał się bez amunicji. Samolot rozbił się w rejonie kałaczewskim na niezamieszkałym terenie. Rosyjskie agencje, powołując się na władze lokalne podały, że na miejscu katastrofy Su-24 nie było ofiar ani zniszczeń. Z raportów nie wynika jasno, co stało się z załogą.
„Podczas planowego lotu szkolnego w obwodzie wołgogradzkim rozbił się samolot Su-24” – podało rosyjskie ministerstwo.
Kanał Baza w Telegramie napisał, że na pokładzie było dwóch członków załogi. Samolot zniknął z radarów około godziny 19:00.
Według rosyjskiego resortu wojskowego na miejsce zdarzenia wysłano helikoptery poszukiwawczo-ratownicze Mi-8.
Podano, że lot odbył się bez amunicji, a samolot spadł na niezamieszkałym terenie. Na miejsce zdarzenia wysłano śmigłowce Mi-8 służb poszukiwawczo-ratowniczych. Nie wiadomo, czy pilotom udało się katapultować.
Ile samolotów wojskowych rozbiło się w Rosji od początku wojny z Ukrainą?
2023
12 sierpnia samolot Su-30 rozbił się w obwodzie kaliningradzkim podczas lotu treningowego. Lot odbył się bez amunicji. Załoga zginęła. Przyczyną wypadku była usterka techniczna.
17 lipca samolot szturmowy Su-25 rozbił się na Kubaniu podczas lotu treningowego. Samolot rozbił się w Morzu Azowskim w pobliżu Jejska, nie powodując żadnych uszkodzeń. Przyczyną katastrofy była awaria silnika.
4 lipca myśliwiec MiG-31 rozbił się na Kamczatce nad wodami zatoki awaczyńskiej podczas zaplanowanego lotu treningowego. Samolot leciał bez amunicji.
26 kwietnia myśliwiec MiG-31 rozbił się w regionie Murmańska podczas rutynowego lotu treningowego. Samolot spadł w odludnym miejscu. Obaj piloci katapultowali się.
23 lutego samolot szturmowy Su-25 rozbił się w obwodzie białogrodzkim po wykonaniu misji bojowej, pilot zginął. Samolot rozbił się na terenie niezamieszkałym, na ziemi nie było żadnych uszkodzeń. Przyczyną katastrofy była usterka techniczna.
2022
2 grudnia myśliwiec przechwytujący MiG-3 rozbił się w Primorie. Samolot wykonywał lot treningowy bez amunicji. Samolot rozbił się w odludnym miejscu, na ziemi nie było żadnych uszkodzeń. Przyczyną katastrofy mogła być usterka techniczna. Obaj piloci katapultowali się.
23 października w Irkucku myśliwiec Su-30 uderzył w dwupiętrowy dom w sektorze prywatnym. Samolot rozbił się podczas lotu testowego. Obaj piloci zginęli, nie było ofiar wśród mieszkańców.
17 października myśliwiec bombardujący Su-34 rozbił się w mieście Jeisk na terytorium Krasnodaru podczas nabierania wysokości w locie treningowym z lotniska Południowego Okręgu Wojskowego. Piloci samolotu katapultowali się. Na miejscu katastrofy paliwo samolotu zapaliło się na dziedzińcu dzielnicy mieszkalnej. Ogień rozprzestrzenił się na blok mieszkalny. Powierzchnia pożaru wynosiła dwa tysiące metrów kwadratowych. W wyniku pożaru zginęło 15 osób, 26 zostało rannych. Główną wersją katastrofy jest usterka techniczna.
9 października samolot wojskowy Su-24 rozbił się podczas lotu treningowego w obwodzie rostowskim. Wypadek miał miejsce podczas podejścia do lądowania. Załoga zdołała się katapultować, nie było zagrożenia dla ich zdrowia. Samolot rozbił się w odludnym miejscu, na ziemi nie było żadnych zniszczeń.
24 czerwca wojskowy samolot transportowy Ił-76 wykonał twarde lądowanie w regionie Riazania. Według Ministerstwa Obrony, podczas lotu treningowego bez ładunku załoga zauważyła awarię silnika i zdecydowała się wylądować. W wyniku twardego lądowania maszyna częściowo się rozpadła. Wypadek miał miejsce w rejonie autostrady Michajłowskiej w pobliżu budynków mieszkalnych. W wyniku katastrofy IŁ-76 zginęły cztery osoby, a pięć kolejnych trafiło do szpitala z obrażeniami o różnym stopniu ciężkości.
21 czerwca samolot wojskowy Su-25 rozbił się w obwodzie rostowskim podczas rutynowego lotu treningowego. Lot odbył się bez amunicji, samolot rozbił się w niezamieszkałym terenie, nie było żadnych uszkodzeń. Pilot zginął.
17 czerwca samolot szturmowy Su-25 rosyjskich sił powietrznych rozbił się w obwodzie białogrodzkim podczas zaplanowanego lotu szkoleniowego. Pilot katapultował się.
8 kwietnia myśliwiec przechwytujący MiG-31 rozbił się podczas zaplanowanego lotu treningowego w obwodzie leningradzkim. Załoga katapultowała się.
24 lutego w obwodzie woroneskim samolot An-26 rozbił się podczas planowanego lotu w celu transportu sprzętu wojskowego. Załoga zginęła.
ba za charter97.org
2 komentarzy
Jagoda
13 września 2023 o 18:29Pragnę przypomnieć że Rosja dzierży dwa niepodważalne rekordy w historii lotnictwa wojskowego. Pierwszym jest liczba zestrzelonych samolotów cywilnych i zamordowanych pasażerów ( zresztą zestrzeliwanie neutralnych samolotów rejsowych w czasie pokoju jest rosyjskim „wynalazkiem” z 1940r), natomiast jeśli chodzi o działania lotnictwa rosyjskiego/sowieckiego w działaniach wojennych od początków awiacji do dziś to również niepodważalny rekord: straty własne powyżej 106 500 (dane rosyjskie, ponad połowa rozbita z powodów nie operacyjnych) przy czym od 1914r wszyscy przeciwnicy Rosjan/sowietów stracili nieco poniżej DZIESIĘCIU TYS maszyn (również ze wszystkich przyczyn). Oczywiście gros powyższych strat/zwycięstw to 2 w.ś. lecz fakt że przejęte przez Aliantów statystyki Luftwaffe potwierdzają iż w okresie 22.06.41 – 31.12.44 (po ofensywie styczniowej dane szczątkowe, lecz Niemcy na całym froncie wschodnim mieli wówczas jedynie kilkaset samolotów wszystkich typów) w walkach z sowietami stracili 9 580 maszyn ze wszelkich przyczyn. Inną rosyjską „innowacją” w walkach powietrznych było wynalezienie TARANU. Pierwszy przypadek to lato 1914r rosyjski pilot staranował rozpoznawczego austriackiego Albatrosa pilotowanego przez Polaka, wszyscy lotnicy zginęli. Jedyną w historii udaną sowiecką/rosyjską konstrukcją lotniczą która dorównywała a w niektórych aspektach przewyższała konstrukcje światowe był Mig-15 którego płatowiec zaprojektowany przez niemieckich inżynierów Niemców a a napędzany produkowanym bez licencji silnikiem RR Nene. Od tej pory regułą że Rosjanie są w stanie projektować nawet bardzo przyzwoite płatowce lecz do dziś nie skonstruowali silnika dorównującego konstrukcjom światowym. Podczas wszystkich konfliktów po 2 w.ś. oficjalna propaganda Moskwy podkreślała że „mamy najlepsze samoloty na świecie tylko że inni (a zwłaszcza Arabi) są marnymi pilotami”. Zostało to brutalnie zweryfikowane w 1972r gdy podczas operacji Ramon w przeciągu 4 minut Rosjanie stracili 5 Mig-21 i 4 pilotów zestrzelonych przez izraelskie F-4, zresztą ku uciesze obserwujących Egipcjan. Wszystkie powyższe dane pochodzą z okresu sprzed wejścia do służby maszyn jak F-22 czy F-35 oraz najnowoczesniejszych środków EW, tak że bez wątpienia przepaść technologiczna w lotnictwie pomiędzy Rosją a cywilizowanym światem jedynie się powiększyła, zresztą nawet ChRL ze swymi potężnymi zasobami finansowymi i rozwiniętym szpiegostwem przemysłowym nie jest w stanie przekroczyć progu technologicznego powszechnego na zachodzie dekady temu?
Tomi
13 września 2023 o 19:10Noo.. Rozbił się. A Wy myślicie że tylko czołgi wyciągają z magazynów w coraz gorszym stanie?!