Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76) w dniach 24–29 listopada 2022 roku zaprasza na kolejne Dni Kultury Polskiej. Opera, muzyka klasyczna, rozrywkowa, kino, teatr, liczne spotkania i dyskusje, czyli polska kultura w najlepszym wydaniu na scenie wileńskiego DKP!
Celem festiwalu jest jak zawsze zaprezentowanie Polski jako kraju nowoczesnego i kreatywnego z głębokimi tradycjami, o bogatej kulturze współczesnej. A Dni Kultury Polskiej cieszą się na Litwie nie słabnącym zainteresowaniem!
Program IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie:
- Czwartek 24 listopada, godz.: 10:00; 13:00; 18:00
Małe otwarcie festiwalu dla najmłodszych
Spektakl „Cicho”, Teatr Dormana
Spektakl otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię podczas jubileuszowej 25. edycji International Children’s Theatre Festival Subotica 2018, obywającej się w serbskiej Suboticy.
Wiek: 6+, czas trwania 1 godz. 45 min. (z przerwą).
Bilety w cenie 5 euro do nabycia w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 (I-V 8:00–17:00). Grupowe (10+) rezerwacje pod nr tel.: 869076407 (I-V 8:00–17:00).
- Piątek 25 listopada, godz. 18:30
Uroczyste otwarcie festiwalu IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie
Koncert „Tribute to Romuald Lipko”
Utwory Romualda Lipko są pomnikami polskiej muzyki rozrywkowej. Wokaliści: Grzegorz Wilk oraz Joanna Smajdor wraz z zespołem zaprezentują podczas koncertu przeboje, które zna i śpiewa cała Polska m.in.: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Za ostatni grosz”, „Bal wszystkich świętych”, czy spopularyzowaną przez Annę Jantar „Nic nie może przecież wiecznie trwać”.
Grzegorz Wilk – jako solista oratoriów Piotra Rubika śpiewał w największych salach USA i Kanady podczas kilku międzynarodowych tournée. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Włodzimierzem Korczem, Jackiem Cyganem. Wokalista najpopularniejszych programów
rozrywkowych m.in.: „Jaka to Melodia” w TVP1 (od 2005), w latach 2005–2007 wokalista i parodysta w programie „Szymon Majewski Show” w TVN. Były solista i aktor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol w latach 2004–2006, laureat wielu programów telewizyjnych i międzynarodowych konkursów.
Joanna Smajdor – wokalistka, pianistka, kompozytorka. Finalistka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz programów „The Voice of Poland” i „Mam Talent”. Laureatka prestiżowych nagród na wielu festiwalach i konkursach wokalnych. Jest posiadaczką jednego najbardziej charakterystycznych głosów młodego pokolenia. Podczas wieloletniej pracy scenicznej współpracowała z topowymi artystami polskiej sceny.
Wstęp za zaproszeniami; zaproszenia do odbioru w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 (I-V 8:00–17:00).
- Sobota 26 listopada, godz.: 10:00; 12:30; 15:00; 18:00
Dzień polskiego kina
Godz. 10:00 – „Czarny młyn” (2021, przygodowy, dla młodzieży)
Adaptacja słynnej powieści Marcina Szczygielskiego to zrealizowana z pasją opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. „Czarny młyn” to familijna opowieść, która trafi zarówno do rodzica, jak i młodszego widza.
Reżyseria: Mariusz Palej.
Scenariusz: Magdalena Nieć, Katarzyna Stachowicz-Gacek.
Obsada: Iwo Wiciński, Pola Galica-Galoch, Oliwia Ogorzelska, Borys Wiciński, Mateusz Winek, Magdalena Nieć, Michał Lupa.
Po pokazie spotkanie z twórcami.
Wiek: 10+, czas trwania 1 godz. 40 min.
Godz. 12:30 – „Nic nie ginie” (2019, dramat, komedia)
„Nic nie ginie” to film dyplomowy studentów wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz obiecujący debiut Kaliny Alabrudzińskiej, której nazwisko z pewnością należy zapamiętać. To kino, które swobodnie i szczerze opowiada o sprawach najważniejszych.
Reżyseria: Kalina Alabrudzińska.
Scenariusz: Kalina Alabrudzińska.
Obsada: Zuzanna Puławska, Michał Surocz, Piotr Pacek, Wiktoria Filus, Jan Hrynkiewicz, Dobromir Dymecki.
Po pokazie spotkanie z twórcami.
Wiek: 13+, czas trwania 1 godz. 11 min.
Godz. 15:00 – „Amatorzy” (2020, dramat, komedia)
To pełne czułości kino, w którym słyszymy tych, którym tak często głosu się po prostu nie daje. „Amatorzy” to grupowy portret bohaterów, którzy poszukują wewnętrznej wolności. To poruszające kino, w którym ważny jest człowiek.
Reżyseria: Iwona Siekierzyńska.
Scenariusz: Iwona Siekierzyńska.
Obsada: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Mariusz Bonaszewski, Anna Dymna, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Kowalewski, Marzena Gajewska.
Po pokazie spotkanie z twórcami.
Wiek: 16+, czas trwania 1 godz. 35 min.
Godz. 18:00 – „Brigitte Bardot cudowna” (2021, dramat)
Najnowszy film Lecha Majewskiego („Młyn i krzyż”, „Wojaczek”, „Dolina Bogów”), w którym artysta ekranizuje swoją synkretyczną powieść „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej”. Pełna oniryzmu podróż rozpoczyna się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej.
Majewski opowiada na nowo mit o Telemachu, tym razem jednak w świecie pełnym miłości do starego kina i sztuki. Poszukując ojcowskiego autorytetu, Adam spotyka na swojej drodze Brigitte Bardot (w tej roli namaszczona przez Bardot Joanna Opozda) – gwiazdę filmu i muzyki.
Reżyseria: Lech Majewski.
Scenariusz: Lech Majewski.
Obsada: Kacper Olszewski, Joanna Opozda, Andrzej Grabowski, Stanisław Brudny, Magdalena Różczka, Weronika Rosati, Tomasz Sapryk, Bogdan Kalus.
Po pokazie spotkanie z twórcami.
Wiek: 16+, czas trwania 2 godz. 2 min.
Bilety w cenie 5 euro, do nabycia w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 (I-V 8:00–17:00). Grupowe (10+) rezerwacje pod nr tel.: 869076407 (I-V 8:00–17:00).
- Niedziela 27 listopada, godz. 17:00
Koncert Moniuszkowski – „Drogi do Niepodległej”
Koncert jest uroczystym uczczeniem 150. Rocznicy In Memoriam Stanisława Moniuszki. Jest to najciekawsza artystycznie koncepcja koncertu, umożliwiająca przekaz poetycko-muzyczny w wykonaniu wybitnych solistów koncertu o ogromnym dorobku artystycznym.
Zabrzmi wirtuozowski repertuar pianistyczny niezmiernie rzadko wykonywanych utworów solowych oraz na cztery ręce, uzupełniany wybranymi pieśniami i ariami oraz utworami poetyckimi wykonaniu jednej z najwybitniejszych aktorek – Mai Komorowskiej.
Artyści biorący udział w koncercie:
Aktorka – Maja Komorowska,
Śpiewaczka – Marlena Borowska (sopran),
Pianistka – Anna Mikolon,
Pianistka – Šviesė Čepliauskaitė,
Pianista – Robert Marat.
- Wtorek 29 listopada
Uroczyste zamknięcie festiwalu IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie
Opera „Tango” Michała Dobrzyńskiego oparta na dramacie Sławomira Mrożka – Warszawska Opera Kameralna
Jak informuje Dom Kultury Polskiej w Wilnie:
„Operowe libretto bazujące na poetyckim dziele, dramat, antyczny mit, biblijna przypowieść… Historia sztuki, w szczególności opery, dowodzi, że u zarania większości dzieł, ich uwertur, arii, ansambli, chórów, leżały ludzkie radości i tragedie, uczucia i emocje przelane na papier w postaci strofy, wersu, akapitu.
Sukces operowej adaptacji «Operetki» Witolda Gombrowicza,
wystawionej na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej dowodzi, że przełożenie klasyki polskiego dramatu na język opery, mogą wieńczyć znakomite recenzje krytyki i entuzjazm melomanów. A to nieczęsto występuje w parze!Wśród najwybitniejszych dramatów powojennej Polski bezspornie wymienimy «Tango» Sławomira Mrożka. Kanon naszej literatury wpisany w teatralny afisz, jak Kolumna Zygmunta w krajobraz Placu Zamkowego. Warto zauważyć, że w swojej dwuznaczności, ponadczasowości, dzieło wydaje się wręcz wymarzonym fundamentem do eksperymentu z formą i konwencją; do stworzenia na jego bazie opery.
Aby słynny dramat rozpisany na takty, arie, ansamble, wreszcie ujęty w ramy – akty, zachował artystyczny poziom narzucony przez twórcę pierwowzoru, potrzeba ręki wizjonera. Jego wyobraźni, warsztatu, kompleksowego ujęcia dzieła, odnalezienia melodii i rytmu w tekście. Fakt, że od strony kompozytorskiej podjął się tego trudnego zadania Michał Dobrzyński, staje
się gwarantem jakości. To właśnie ten twórca, zaliczany do grona najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia, w mistrzowski sposób przełożył na język współczesnej opery wspomnianą gombrowiczowską «Operetkę».Artystyczny sukces potwierdziło zaproszenie spektaklu na festiwal oper kameralnych w Wiedniu, skąd transmitowała je telewizja ARTE. Opera, jako sztuka, daje doskonałe możliwość ukazania wieloznaczności literackiego pierwowzoru. Do typowych środków wyrazu dochodzi walor muzyki – budowanego napięcia, konfliktu. To idzie w parze z wieloznacznością i wielopłaszczyznowością akcji dzieła Mrożka.
Opera, jako forma sceniczna, posiada magię niedopowiedzenia, sama muzyka może być odczytywana na tyle sposób, ilu ma słuchaczy”.
Bilety w cenie 7 euro do nabycia w Domu Kultury Polskiej, pokój 203.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.
Partnerzy: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Orlen Lietuva, Departament Mniejszości narodowych przy RL, Fundacja Kontrplan, Legalna Kultura, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Koło Naukowe Filmoznawców.
Patronat medialny: „Kurier Wileński”, LRT Wiadomości, Radio „Znad Wilii”, TVP Wilno, www.wilnoteka.lt, www.zw.lt.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik objął honorowym patronatem „IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie”.
Organizator: Dom Kultury Polskiej w Wilnie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!