Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) sporządziła i przekazała 193 państwom członkowskim ustalenia w sprawie porwania i przymusowego lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu linii Ryanair FR4978, którym podróżowali z Aten do Wilna opozycyjni dziennikarze Roman Protasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapieha.
Tekst raportu dotarł jedynie do władz państw członkowskich organizacji.
ICAO poinformowało, że sprawozdanie opiera się wyłącznie na informacjach i danych, które udostępniły jej zainteresowane państwa, i zawiera szczegóły operacyjne, analizę techniczną różnych środków i podjętych decyzji.
Tam, gdzie to możliwe, dokonuje się również odniesienia do Konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym oraz do odpowiednich międzynarodowych instrumentów prawnych.
Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego zbierze się 31 stycznia, aby zadecydować, co zrobić w wynikami raportu w sprawie przymusowego lądowania samolotu na Białorusi.
W tym dniu Rada ma również rozpatrzyć wniosek białoruskich władz o zniesienie sankcji nałożonych po incydencie przez Unię Europejską i inne państwa, gdyż uważa je za bezzasadne i niezgodne z prawem.
Przypomnijmy, porwanie przez białoruskie służby samolotu, którym leciał dziennikarz Raman Protasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapieha miało miejsce 23 maja 2021 roku.
Sam Łukaszenka przyznał w jednym z wywiadów, że osobiście wydał rozkaz poderwania myśliwca w celu sprowadzenia cywilnej maszyny do Mińska. Władze białoruskie tłumacząc powód porwania samolotu plątały się w wyjaśnieniach, ale główny przekaz, jakoby na pokładzie samolotu znajdowała się bomba, pozostaje niezmienny. Protasiewicz i Sapieha zostali aresztowani po wylądowaniu.
Incydent z porwaniem samolotu lecącego z Aten do Wilna wywołał olbrzymi rezonans. Już na początku czerwca Unia Europejska zakazała wszystkim białoruskim liniom lotniczym latania w przestrzeni powietrznej UE i dostępu do unijnych lotnisk.
28 maja sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował o możliwym zaangażowaniu Moskwy w porwanie. 31 maja Sojusz Północnoatlantycki ograniczył dostęp do swojej siedziby w Brukseli dla 5 akredytowanych białoruskich dyplomatów.
29 maja Stany Zjednoczone zawiesiły umowę o lotach z Białorusią i ogłosiły nowe sankcje wobec Łukaszenki i jego otoczenia.
2 czerwca 2021 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała dyrektywę wzywającą władze EASA do zobowiązania krajowych przewoźników lotniczych do unikania białoruskiej przestrzeni powietrznej.
oprac. ba za svaboda.org/nashaniva.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!