Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje wystawę „Polskie style narodowe („1890-1918)”, na której możemy obejrzeć eksponaty związane ze sztuką Huculszczyzny.
Tematyka ekspozycji stanowi pierwszą część projektu obejmującego cztery wystawy, dotyczące nowoczesności w Polsce w XX i XXI wieku. Znajdziemy na niej około 500 eksponatów, które stanowią przykład oryginalnych rozwiązań w zakresie malarstwa, ubioru, architektury, designu i rzemiosła. Wystawę podzielono na pięć części, jedną z nich zajęła sztuka Huculszczyzny. Region ten, jak dowodzi wystawa, odegrał dużą rolę w kształtowaniu się polskiego stylu narodowego. Świadczą o tym chociażby obrazy Kazimierza Sichulskiego i Kazimierza Jarockiego. W przypadku tego pierwszego artysty możemy zobaczyć po raz pierwszy od momentu powstania tryptyk „Madonna huculska” z 1909 roku.
Poza tym na wystawie można zobaczyć przykłady zdobnictwa huculskiego z Krajowej Szkoły Garncarstwa w Kołomyi. Jak zauważono na wystawie „wyroby ze szkoły w Kołomyi znakomicie reprezentują poszukiwania stylu narodowego na terenie wschodniej Galicji”. W centrum części poświęconej Huculszczyźnie pokazano też meble pochodzące z Państwowej Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego w tym mieście, które ocalały w kolekcji prywatnej Henryka Gąsiorowskiego. Uroku wystawie dodaje ceramika pokucka z Kosowa, która nazywana była majoliką ludową.
Wystawa „Polskie style narodowe” jest czynna do 2 lutego 2022.
Fot. Widok z wystawy „Polskie style narodowe 1890-1918”, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2021, fot. Tomasz Markowski/MNK
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!