Holandia przygotowuje nowe postępowanie prawne przeciwko Rosji w sprawie zestrzelenia samolotu pasażerskiego nad Donbasem. Poinformowała o ty stacja „RTL News”.
Źródła kanału telewizyjnego uważają nowy przypadek za wielce prawdopodobny. Holandia chce udowodnić, że Rosja złamała konwencję chicagowską, która określa odpowiedzialność krajów za zapewnienie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.
Jeden z artykułów konwencji stanowi, że „każde państwo powinno powstrzymać się od użycia broni przeciwko cywilnym samolotom” oraz „że życie ludzi na pokładzie” nie powinno być zagrożone.
Jeśli Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) udowodni winę Rosji, zwiększy to presję na nią lub stanie się podstawą kolejnego procesu.
Ten krok nowego rządu Holandii, który wciąż jest w trakcie formowania, może zostać wykonany wspólnie z Australią.
Samolot MH17 Malezyjskich Linii Lotniczych z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 r. nad okupowanym przez Rosję terytorium obwodu donieckiego. Wszystkie 298 osób na pokładzie zginęło. Większość ofiar (196 osób) było obywatelami Holandii.
Międzynarodowy zespół śledczy dostarczył dodatkowych dowodów na kluczową rolę Rosji w katastrofie samolotu MH17. Stwierdzono, że wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych „Buk”, z której zestrzelono samolot, należy do 53. Brygady Rakietowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej stacjonującej w Kursku.
19 czerwca 2019 roku wspólny zespół śledczy stwierdził, że pierwszymi czterema podejrzanymi o tragedię lotu MH17 są rosyjski najemnik Igor Girkin (Strielkow), który latem 2014 roku był tzw. ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej, rosyjski generał Siergiej Dubinski (ps. Chmurnyj), który kierował „wywiadem DRL”, Oleg Pułatow (ps. Giurza), który w 2014 roku był przewodniczącym 2. wydziału GRU DRL, a także Leonid Charczenko (ps. Kret), który był dowódcą „batalionu rozpoznawczego” bojowników.
7 września 2019 r. Ukraina przekazała Rosji Władimira Cemacha zgodnie z warunkami wymiany więźniów. Później okazało się, że wrócił do „Donieckiej Republiki Ludowej.
Prokuratura holenderska skierowała do właściwych władz rosyjskich wniosek o tymczasowe aresztowanie Cemacha w celu ekstradycji.
11 września Holandia przekwalifikowała Cemacha z kluczowego świadka w sprawie MH17 na podejrzanego.
2 grudnia holenderska prokuratura stwierdziła, że Rosja celowo zignorowała wniosek o ekstradycję i zezwoliła Cemachowi na opuszczenie terytorium Rosji.
Opr. TB, https://www.rtlnieuws.nl/
fot. Kacko30/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!