Pisaliśmy ostatnio o rozwijaniu przez Litwinów hodowli ślimaków i żab na Ukrainie. Nasi północni sąsiedzi już planują coś bardziej egzotycznego. Od 2019 roku rozpoczynają hodowlę pasikoników przeznaczonych do celów spożywczych.
Pierwsza gospodarstwo rolne, hodujące koniki polne zostanie uruchomione w styczniu 2019 r. Firma Maistini vabzdži wybuduje farmę, kosztującą 150.000 euro we wsi Bujwidze w okręgu wileńskim.
– Na początku farma nie będzie duża, ale w sprzyjających okolicznościach będziemy ją powiększać i nie ograniczymy się wyłącznie do świerszczy – sygnalizuje właściciel farmy, Andrius Stanislovaitis, w artykule na portalu Delfi.lt.
Tego typu działalność na Litwie (nie mówiąc o Polsce) to nadal egzotyka. Jednak w niedalekiej Estonii czy w Finlandii produkty ze świerszczy i innych owadów mają już od kilku ostatnich lat swoje miejsce na półkach sklepowych.
Szczególnie w Finlandii jest coraz wyższy popyt na artykuły spożywcze z zawartością białka owadziego.
Coraz częściej dietetycy informują, że organizmy pasikoników zawierają wysoką zawartość białka, wapnia, zdrowych tłuszczów i żelaza. Owadzia dieta obejmuje batoniki energetyczne, preparaty białkowe, przekąski, cukierki i pieczywo.
Litwini planują zastępować część mąki zbożowej w słodyczach i pieczywie przez „mąkę ze świerszczy”.
– Nie zmienia ona smaku potraw, ale zwiększa wartość odżywczą produktów – podkreśla Stanislovaitis. Niekonwencjonalne gospodarstwo rolne w Bujwidzach planuje produkcję 2 ton wspomnianej „mąki ze świerszczy”.
Strategia Stanislovaitisa zakłada eksport „mąki ze świerszczy” tam, gdzie jej popyt rośnie stabilnie – do: Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Feliks Koperski za: Delphi.lt, foto: CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!