Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła trzy priorytety mające na celu wzmocnienie Ukrainy, aby zakończyć wojnę sprawiedliwym i trwałym pokojem. Jak donosi agencja UNIAN, powiedziała to podczas przemówienia wygłoszonego na debacie w Parlamencie Europejskim.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zauważyła, że wojna kiedyś się skończy, ale sposób, w jaki to nastąpi, ukształtuje kontynent europejski dla przyszłych pokoleń.
„Stawką jest przyszłość Ukraińców, ale także nasza. Zła umowa mogłaby zachęcić Rosję do powrotu po więcej. To byłby znak ostrzegawczy przed większą niestabilnością i brakiem bezpieczeństwa. Ale sprawiedliwy i trwały pokój mógłby zapoczątkować nową erę dobrobytu dla Ukrainy i pomóc nam zbudować nową architekturę bezpieczeństwa w Europie” – powiedziała von der Leyen.
Podkreśliła, że mowa o sprawiedliwym i trwałym pokoju, który zapewnia suwerenność Ukrainy, szanuje jej integralność terytorialną i wspiera europejskie aspiracje.
„Musimy więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wzmocnić pozycję Ukrainy. Ponieważ wszyscy widzieliśmy, jak Rosja negocjuje – bombarduje, zastrasza, grzebie obietnice pod gruzami. Putin chce zmusić Ukrainę, aby zgodziła się zaakceptować to, co jest nie do przyjęcia. Dlatego zadaniem, które przed nami stoi, jest pomóc Ukrainie być silną, nie ulec zastraszaniu Putina i negocjować na własnych warunkach” – powiedziała von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej wyjaśniła, w jaki sposób Unia Europejska zamierza pomóc Ukrainie. W tym celu określono trzy priorytety działań UE na rzecz Ukrainy.
Po pierwsze, wspierać obronę Ukrainy; po drugie, UE musi zakończyć wykorzystywanie paliw kopalnych z Rosji; po trzecie, przyspieszyć drogę Ukrainy do członkostwa w UE.
Co wiadomo o tych priorytetach?
Mówiąc o pierwszym priorytecie, von der Leyen zauważyła, że Ukraina musi być wystarczająco silna, aby powstrzymać wszelkie ataki ze strony Rosji w przyszłości. Według niej Europa już wsparła Ukrainę pomocą wojskową, której wartość wynosi 50 mld euro.
„Teraz jednak musimy przejść od logiki pomocy do logiki integracji naszego przemysłu obronnego” – powiedziała von der Leyen.
W związku z tym UE zachęca wszystkie państwa członkowskie do składania zamówień bezpośrednio w ukraińskim przemyśle zbrojeniowym, gdyż jest to najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny sposób wspierania wysiłków militarnych Ukrainy. Von der Leyen dodała, że nacisk zostanie położony na technologie obronne i innowacje. Celem jest uczynienie Ukrainy niezwyciężoną dla każdego potencjalnego napastnika.
Mówiąc o drugim priorytecie, przewodniczący KE podkreśliła, że Unia Europejska musi nadal osłabiać zdolność Rosji do prowadzenia wojny. Stwierdziła, że przychody ze sprzedaży paliw kopalnych stanowią kluczowe źródło finansowania rosyjskiej machiny wojennej. Dodała, że na początku wojny UE wydawała miesięcznie 12 mld euro na rosyjskie paliwa kopalne. Obecnie UE wydaje 1,8 mld euro miesięcznie. Dlatego też w interesie bezpieczeństwa UE leży zaprzestanie finansowania potencjału Putina.
„Musimy przestać wydawać miliardy na import rosyjskich zasobów energetycznych” – powiedziała.
Zaznaczyła również, że zostanie zaproponowany zakaz zawierania nowych kontraktów z Rosją. Będzie to część propozycji mającej na celu ostateczne wycofanie się Europy z eksploatacji paliw kopalnych z Rosji. „Najpóźniej do końca 2025 r. wprowadzimy również zakaz importu na rynku spot” – podkreśliła von der Leyen.
Jak powiedziała von der Leyen, Komisja Europejska będzie działać na rzecz zakazu wszelkiego pozostałego importu gazu z Rosji, zarówno gazu rurociągowego, jak i gazu LNG, najpóźniej do końca 2027 r. Wzmocniona zostanie również kontrola nad rosyjską flotą cienia.
Mówiąc o trzecim priorytecie, przewodnicząca KE zauważyła, że członkostwo Ukrainy w UE może być najsilniejszą gwarancją bezpieczeństwa.
Przypomnijmy, niedawno Ursula von der Leyen stwierdziła, że Putinowi nie można ufać i należy go powstrzymać. Europa musi wzmocnić i przyspieszyć produkcję sprzętu obronnego, ponieważ Rosja ma przewagę nad wszystkimi krajami europejskimi w tej dziedzinie.
Wcześniej von der Leyen przedstawiła tzw. plan ReArm Europe, który jest inicjatywą mającą na celu zmobilizowanie do 800 mld euro na zwiększenie bezpieczeństwa wojskowego Europy.
Inicjatywa ta ma na celu między innymi wsparcie Ukrainy.
Opr. TB, audiovisual.ec.europa.eu
1 komentarz
hmmm
7 maja 2025 o 20:43no to szwaby zakłamane dajcie Ukrainie taurusy a nie zardzewiałe hełmy