W Baku odbyło się zdalne posiedzenie Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego, podczas której prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wyraził wdzięczność partnerom projektu: Turcji, Gruzji, Bułgarii, Grecji, Albanii i Włoszech.
Alijew podkreślił, że Azerbejdżan był pierwszym krajem, który zaprosił zagraniczne koncerny naftowe do współpracy na Morzu Kaspijskim.
– W 1999 roku uruchomiliśmy rurociąg biegnący z Baku do gruzińskiego portu Supsa. Było to bardzo ważne z punktu widzenia dalszych inwestycji, ponieważ wcześniej nie mieliśmy dostępu do rynku światowego – powiedział prezydent Azerbejdżanu.
Alijew wyjaśnił, że to pozwoliło na rozwój kolejnych prac związanych z głównym ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan, który został oddany do użytku w 2006 roku. W ten sposób udało się połączyć Morze Kaspijskie z Morzem Śródziemnym.
– W 2007 roku zakończyliśmy budowę gazociągu biegnącego z Azerbejdżanu do Gruzji, stamtąd do Turcji (biegnie wzdłuż Baku-Tbilisi-Erzurum przyp. red.). Już sam ten fakt był innowacją w historii – Azerbejdżan zaczął dostarczać gaz ziemny sąsiednim krajom. Wreszcie – jak dalej mówił Alijew – w 2012 roku, rok po podpisaniu oświadczenia z Unią Europejską, podpisaliśmy umowę między Azerbejdżanem a Turcją o budowie projektu TANAP (Gazociąg Transanatolijski – przyp. red.). Było to bardzo ważne z puntu widzenia realizacji Południowego Korytarza Gazowego. Po zakończeniu w 2018 roku realizacji TANAP, w 2020 został zakończony projekt TAP (Gazociąg Transadriatycki – przyp. red.) – powiedział Alijew.
W posiedzeniu Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego wzięła również minister gospodarki i zrównoważonego rozwoju Gruzji – Natia Turnava.
– Wszyscy jesteśmy uczestnikami prawdziwie historycznego procesu, w którym nasze marzenia i marzenia krajów regionu o dostawach gazu kaspijskiego do Europy przez Gruzję stało się rzeczywistością – powiedziała Turnava.
Jak zapowiedział z kolei minister energetyki Azerbejdżanu Parviz Shahbazov w tym roku planuje się wyeksportować około miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego z Azerbejdżanu do Gruzji, do Turcji – co najmniej 8 miliardów, do Europy ponad 5 miliardów.
Przypomnijmy, że Południowy Korytarz Gazowy składa się z trzech elementów: 1) Gazociąg Południowokaukaski (Baku-Tbilisi-Erzurum), 2) Gazociąg Transanatolijski (biegnie przez Turcję do Grecji) i 3) Gazociąg Transadriatycki. Gazociąg Transadriatycki transportuje gaz ziemny do Europy przez Azerbejdżan, Gruzję, Turcję, Grecję, Albanię do Włoch.
Oprac. DJK, ekhokavkaza.com
Fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!