Grodzieńskie Centrum Ginekologiczne nie będzie przeprowadzać aborcji na życzenie kobiet, poinformował portal Nasza Niwa. Nowe zasady obowiązują od 2 grudnia br. Hasła „antyaborcyjne” są promowane coraz szerzej w różnych miastach Białorusi.
„Badamy przyczyny komplikacji – poronień, bezpłodności, i zaobserwowaliśmy ich wyraźny związek z aborcją. Wtórna bezpłodność w 40% wynika właśnie z wcześniej przeprowadzonych aborcji. Kiedy mówimy o poronieniach, to w 100% wynikają one z powikłań po aborcji. Poronienia i martwe ciąże również są spowodowane aborcjami” tłumaczy Naszej Niwie Swietłana Razina, szefowa grodzieńskiego centrum okołoporodowego. Kierowana przez nią placówka zapowiedziała, że centrum nie będzie przeprowadzało aborcji (instrumentalnej i farmakologicznej) do 12 tygodnia ciąży na prośbę kobiety.
Wyjątkiem są medyczne wskazania do aborcji, wówczas zabieg zostanie wykonany.
„Przyświeca nam idea – walka o każde nienarodzone dziecko”, mówi Swietłana Rogozina.
Obecnie hasła „antyaborcyjne” promowane są w różnych miastach na Białorusi. Szpitale i kliniki organizują dni, albo tygodnie bez aborcji. Według statystyk publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2017 roku, na Białorusi przeprowadza się 27 tys. aborcji rocznie, i należy tę liczbę uznać już jako sukces, bo jeszcze na początku XXI wieku zabijano rocznie ponad 100 tys. nienarodzonych.
Według danych Narodowego Komitetu Statystycznego, w 2016 roku dokonano na Białorusi 27.467 aborcji – (w roku 2015 – 29,217).
Gdzie na Białorusi dokonuje się najwięcej aborcji?
Najgorzej jest na wschodzie kraju, w obwodach witebskim i homelskim (odpowiednio 24,6 i 24,3 proc.) Mińsk – 19,5 proc., obwód mohylewski – 18,6 proc., obwód grodzieński. – 16,2 procent, obwód brzeski– 15,4 proc., obwód miński – 13,5 proc.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, każdego roku około 92 procent aborcji wykonuje się do 12 tygodnia ciąży. W 2014 – 29 797 tys., w 2013 roku – 31 206, gdy jeszcze w roku 2000 – prawie 122 tysiące (46 aborcji na 1 tys. kobiet).
Na Białorusi kobietom przysługuje prawo do bezpłatnej aborcji „na życzenie” do 12 tygodnia ciąży, bez podania przyczyny. Wskazania medyczne pozwalają na dokonanie aborcji w dowolnym momencie trwania ciąży, a przyczyny społeczne dopuszczają możliwość usunięcia ciąży do 22 tygodnia, – gdy kobieta zajdzie w ciążę w wyniku gwałtu, lub jeśli decyzją sądu zostanie ona pozbawiono praw rodzicielskich.
Wcześniejsze przepisy dawały możliwość przerywania ciąży, jeśli kobieta lub jej mąż przebywali w zakładach karnych, jeśli mąż był inwalidą I lub II grupy, jeśli kobieta urodziła już wcześniej niepełnosprawne dziecko, jeśli podczas ciąży kobiety zmarł jej mąż, lub doszło do rozwodu, w przypadku wielodzietności ( troje lub więcej dzieci), jeśli kobieta lub jej mąż stracili pracę, lub kobieta posiada status uchodźcy.
W 2014 roku Białoruś wprowadziła poprawki do ustawy zdrowotnej, w myśl której lekarz, któremu sumienie nie pozwala na zabijanie dzieci nienarodzonych, będzie miał prawo do odmówienia przeprowadzenia aborcji. Zmiany dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy ciąża nie zagraża życiu lub zdrowiu kobiety.
Kresy24.pl/sb.by/nn.by/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!