Dom Oficera (dawn. Dom Strzelca) przy ulicy Elizy Orzeszkowej w Grodnie został wystawiony na licytację. Jak informuje portal onliner.by, cena wywoławcza tego historycznego obiektu z czasów II Rzeczpospolitej, wynosi 1 259 785 rubli białoruskich (równowartość około 500 tys. dolarów).
Dom Strzelca w Grodnie jest jednym z najciekawszych przykładów awangardowego modernizmu w polskiej architekturze lat międzywojennych. Portal polonika.pl przypomina, że powstał on dla miejscowego oddziału Związku Strzeleckiego (związany był z obozem Marszałka Józefa Piłsudskiego), który zrzeszał młodzież w wieku przedpoborowym. Organizacja była ściśle powiązana z wojskiem, podlegała Ministerstwu Spraw Wojskowych, a jej struktura terytorialna odpowiadała wojskowo-administracyjnemu podziałowi państwa. Jeden z okręgów Związku powstał zatem w Grodnie, będącym siedzibą Dowództwa Okręgu Korpusu nr III.
Patronem Domu Strzelca w Grodnie był gen. Edward Rydz-Śmigły. Polonika.pl cytuje jego płomienne przemówienie wygłoszone podczas uroczystości otwarcia obiektu;
„Dom zbudowany tutaj jest wielkim wysiłkiem społeczeństwa, które drobne zamierzenia swoich sił ludzkich przenosi na wielkie rozpędowe koło historii. Tylko wtedy, gdy się przerzuca siły własne na rozpędowe koło historii, życie ludzkie warte jest przeżycia. Oddając gmach do użytku władz strzeleckiego okręgu, składam życzenia, by stał się on kuźnicą młodych charakterów i aby skupiał w sobie tych wszystkich, którzy chcą oddać na służbę Państwa i swoje zdrowe ciało i swego silnego ducha”.
Inwestycja dobiegła końca w 1936 r. Znalazły się w niej nie tylko pomieszczenia przeznaczone dla Związku Strzeleckiego, lecz także Związku Legionistów, Polskiej Organizacji Wojskowej, Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej oraz innych organizacji. Pod budynkiem powstał też jedyny w Grodnie schron przeciwlotniczy i przeciwgazowy dla 500 osób.
Po zajęciu miasta przez wojska sowieckie polski Dom Strzelca stał się kasynem oficerskim Armii Czerwonej. W połowie lat 60. dobudowano salę widowiskową na 800 miejsc, a obecnie w budynku mieści się lokal rozrywkowy.
Cena wywoławcza tego historycznego obiektu z czasów II Rzeczpospolitej obejmuje koszt budynku i dzierżawę działki. Co ciekawe, cena samego obiektu spadła o 80% w stosunku do poprzedniej aukcji. Zachętą dla kupujących ma być rozłożenie płatności na raty. Generalnie nie jest to pierwsza próba sprzedaży nieruchomości przez właściciela – miejskie centrum kultury. Wcześniej było ich 17.
Szczęśliwy nabywca Domu Strzelca otrzyma 4-piętrowy budynek, wybudowany w latach 1934–1936. Jego całkowita powierzchnia wynosi 5.039 metrów kwadratowych. Posiada wszystkie niezbędne media, działka jest wyłożona asfaltem.
oprac. ba za polonika.pl/newgrodno.by
2 komentarzy
Dshk
23 października 2021 o 07:45Łukaszenka zdradził Polaków !
ego
24 października 2021 o 14:44Przekazać ZPB !