Prawie tysiąc osób poparło pomysł grodzieńskiego blogera, który zainicjował zbieranie w Internecie podpisów pod petycją do władz Grodna o wzniesienie w grodzie nad Niemnem pomnika króla Stefana Batorego.
Eugen Asnareuski uważa, że komu jak komu, ale Królowi Stefanowi Batoremu pomnik w Grodnie się należy. To w czasach jego panowania i za jego sprawą, miasto przeżywało największy rozkwit w swoich dziejach, stając się de facto stolicą Rzeczypospolitej. Bloger przypomina, że to za jego czasów przeprowadzono rekonstrukcję Starego Zamku w Grodnie, to on był pomysłodawcą i fundatorem największej świątyni katolickiej Fary Witoldowej w tym wielokulturowym mieście (zniszczonej przez sowietów już po wojnie).
To Batory zaprosił do Grodna jezuitów, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój edukacji i medycyny, przyczynili się do znacznego wzrostu prestiżu miasta w regionie i poza nim.
Grodniani uważa, że najwłaściwszym i najbardziej godnym miejscem, w którym powinien stanąć pomnik Stefana Batorego, będzie dawny Plac Batorego, dzijiejszy Plac Sowiecki.
W ciągu trzech dni, od kiedy Eugene Asnareuski zamieścił petycję w serwisie Change.org, podpisało się pod nią ponad tysiąc osób, a 12 grudnia petycja została przekazana do Miejskiego Komitetu Wykonawczego w Grodnie na ręce Mieczysława Goja. Petycję nadal można podpisać tu.
Podpisy pod petycją można składać w serwisie Change.org .
Kresy24.pl/change.org
3 komentarzy
Jerzyk
13 grudnia 2016 o 14:39Król Stefan Batory z całą pewnością zasługuje na pomnik nie tylko w Grodnie, ale i w Warszawie. Moim prywatnym zdaniem, to właśnie Batory powinien stać na kolumnie na pl. Zamkowym, a nie Zygmuś Waza, który bardziej dbał o koronę szwedzką niż polską.
Mało kto wie, że Zygmunt III Waza oferował Habsburgom zrzeczenie się polskiej korony w zamian za pomoc w odzyskaniu tronu szwedzkiego.
Stefan Batory więcej dobrego zrobił dla Rzeczypospolitej, niż wszyscy Wazowie razem wzięci.
Luk
13 grudnia 2016 o 19:45Bez przesady. Za panowania Zygmunta III Wazy Rzeczpospolita zyskała na wschodzie większe nabytki terytorialne niż na Stefana Batorego, zatem nie ma co umniejszać i poniżać króla Zygmunta. Faktem jest , że obaj władcy mocno przyczynili się do powiększenia terytorium Rzeczypospolitej.
obserwator
16 grudnia 2016 o 19:20Nie ma sprawy. Na razie pomnik Batorego w Grodnie, a za parę lat pskowianie sami poproszą o podobny.