Jeszcze parę miesięcy temu, na centralnym placu miasteczka Głębokie, upamiętniającym 17 września 1939, stał pomnik wodza rewolucji październikowej Włodzimierza Lenina. Teraz w tym miejscu powstała aleja ku czci wielkich synów tej ziemi.
Uroczystość odsłonięcia odbyła się z udziałem ministra kultury RB Pawła Łatuszki, podczas jednego z najważniejszych na Białorusi świąt – Dnia Piśmiennictwa i Druku. To resort Łatuszki – byłego ambasadora Białorusi w Polsce sfinansował pomniki. Trudno to sobie wyobrazić, ale w tzw. Alei zasłużonych znalazły się między innymi popiersia Józefa Korsaka, starosty polskiego, gorliwego unity, który brał udział w walkach o Smoleńsk w 1610, uczestniczył w wyprawie Władysława IV na Moskwę a w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1633 wsławił się obroną zamku w Dziśnie. Pozostawił po sobie w miasteczku kościół św. Trójcy oraz i klasztor z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP karmelitów bosych.
W alei stanął pomnik Klaudiusza Duż-Duszewskiego, białoruskiego polityka represjonowanego wilokrotnie przez władze sowieckie, autora zakazanej dziś na Białorusi flagi biało- czerwono- białej. Znalazło się też popiersie rozstrzelanego przez bolszewików premiera Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego białoruskiego państwa, istniejącego krótko w 1918 roku.
Niedaleko Głębokiego, w Okuniewie urodził się Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Autor wielu powieści, m.in. Kariera Nikodema Dyzmy, Doktor Wilczur, Pamiętnik Pani Hanki, Znachor, Dr Murek zredukowany i Drugie życie doktora Murka i innych. Większość jego utworów zostało w 1950 roku przez cenzurę PRL wycofane z bibliotek. Jego popiersie również znalazło się w alei.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!