Na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowana jest wystawa „Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Prezentowane obiekty pochodzą z dwóch najważniejszych muzeów tego miasta – Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego.
„Bo szkoda gadania, bo co chcesz, to mów. Nie ma jak Lwów!”
– głosił przedwojenny szlagier „Tylko we Lwowie” Emanuela Schlechtera, który wykonywali niezapomniani Szczepko i Tońko.
Wystawa „Geniusz Lwowa” przedstawia niezbite materialne dowody na legendarną wyjątkowość tego miasta. To fascynująca podróż przez świat artystycznych skarbów stolicy Galicji, obejmujących malarstwo i rzeźbę od XVII wieku po wiek XX., wśród nich dzieła mistrzów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki, a także mniej znane perły sztuki zachodnioeuropejskiej.
O wyjątkowości Lwowa jako ośrodka życia artystycznego i kulturalnego na przestrzeni wieków przesądzał fakt, że znajdował się na jednym z głównych szlaków handlowych łączących Europę ze Wschodem. Siłą rzeczy miasto stanowiło więc tygiel kulturowy, w którym mieszały się wpływy różnych narodów i wyznań. Zamieszkiwali je Polacy, Rusini/Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Tatarzy, Niemcy, Czesi i inni. To właśnie na styku wielu tradycji mogło rozwinąć się niepowtarzalne połączenie form i środków wyrazu charakteryzujące sztukę powstałą w orbicie wpływów Lwowa.
Ekspozycję można zwiedzać do 14 stycznia 2024 r.
RES na podst. Zamek Królewski w Warszawie
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!