Czy taką właśnie Wileńszczyznę zobaczyłby i tak ją opisał ironicznym piórem polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu?
Wystawę fotografii autorstwa Evaldasa Černiauskasa i Žygimantasa Jasiulionisa w Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie „Gdyby Syrokomla leciał balonem” zainicjowała wspólnota w Niemieżu. Jest realizowana w ramach projektu „Reklama okolic Niemieża poprzez szlaki turystyczne”. Będzie czynna do czerwca.
Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz herbu Syrokomla – polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu – urodził się 1823 w Smolhowie. Autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII-wieczną sielankę oraz przyśpiewek ludowych. Pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Jego rodzicami byli Aleksander Kajetan oraz Wiktoria z domu Złotkowska.
W latach 1833-1837 kształcił się w prowadzonej przez dominikanów szkole w Nieświeżu, a później w Nowogródku, ale ze względów finansowych zrezygnował z nauki i zaczął pracę jako kancelista w dobrach Radziwiłłów. W latach 1844-1853 dzierżawił wieś Załucze. Od 1853 był dzierżawcą Borejkowszyzny pod Wilnem.
Współpracował z „Kurierem Wileńskim”. W 1857 przeniósł się do Wilna. Uczestniczył w manifestacjach patriotycznych. Był członkiem honorowym Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Uwięziony w 1861 przez władze rosyjskie i przymusowo osadzony w Borejkowszczyźnie. Zmarł w 1862 roku w Wilnie. Został pochowany na cmentarzu na Rossie. W pogrzebie poety wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.
Kresy24.pl/zw.lt, org.wikipedia.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!