Legendarny francusko-ormiański piosenkarz miał 94 lata, zmarł w swoim domu w południowo-wschodniej Francji.
Aznavour naprawdę nazywał się Szahnur Waghinak Aznawurian. Był synem ormiańskich imigrantów we Francji. Jego matka była aktorką, a ojciec piosenkarzem, ale jednocześnie kucharzem i menedżerem w restauracji. W ciągu swojej kariery Aznavour sprzedał około 100 mln egzemplarzy swoich płyt w 80 krajach. Jego kariera zaczęła się od tego, że w młodości próbował zainteresować swoją muzyką ówczesne gwiazdy francuskiej piosenki takie jak Edith Piaf, Maurice Chevalier, czy Charles Trenet. Aż w końcu Piaf zabrała go na tournee do USA po II wojnie światowej. Pierwszym światowym przebojem Aznavoura była piosenka „Sur Ma Vie” (1956), potem utwór „Je M’voyais Deja”. Kolejnym krokiem milowym w jego karierze był udział w filmie Francois Truffaut’a „Strzelajcie do pianisty”. Artysta śpiewał nie tylko po francusku, ale także m.in. po ormiańsku, włosku, hiszpańsku, rosyjsku czy angielsku.
W specjalnym oświadczeniu prezydent Francji Emmanuel Macron opisał Aznavoura jako artystę „głęboko francuskiego, głęboko przywiązanego do swoich ormiańskich korzeni i słynnego na całym świecie”. „Naród francuski będzie wspólnie z narodem ormiańskim go opłakiwać” – napisał Macron.
Z kolei ormiański premier Nikol Paszinian oświadczył, że 1 października 2018 roku to „prawdziwie bolesny dzień w historii naszego narodu i naszego kraju”. Dodał, że Aznavour to był człowiekiem, który zmieniał świat na lepsze kierując ludzkość ku miłości, solidarności i zmieniania ludzi na lepsze.
Rodzice artysty uciekli do Francji przed tureckimi prześladowaniami, których apogeum było ludobójstwo na Ormianach zamieszkujących różne obszary ówczesnego Imperium Otomańskiego w roku 1915-17. W 2002 roku Aznavour zagrał główną rolę filmie „Ararat” kanadyjsko-ormiańskiego reżysera Atoma Egoyana opowiadającym o ludobójstwie Ormian i późniejszych losach Ormian w XX wieku.
Po straszliwym trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 roku (wówczas jeszcze będącej częścią ZSRS), w którym zginęło co najmniej 25 tys. ludzi Aznavour stworzył organizację charytatywną, której celem była pomoc Armenii. Sam łożył na nią swoje środki.
W 2009 roku został ambasadorem Armenii w Szwajcarii i delegatem Armenii w agendach ONZ mieszczących się w Genewie. W 2017 roku został uhonorowany gwiazdą w alei sław w Hollywood.
Do końca życia był aktywny, planował rozpoczęcie w październiku kolejnej trasy koncertowej, na jego występy już sprzedawano bilety. W jednym z wywiadów Aznavour przyznał, że jego marzeniem jest umrzeć na scenie.
Aznavour był również bardzo popularny w Polsce. Wielkim wydarzeniem w szarych latach 80. był jego występ podczas festiwalu w Sopocie w 1984 roku. Potem wystąpił w Polsce w 2014 roku w Łodzi i Warszawie (zdjęcie z koncertu w Sali Kongresowej w czerwcu 2014 powyżej).
Oprac. MaH, rferl.org
fot. Mariusz Kubik, CC BY 3.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!