Polska Macierz Szkolna 25 października 2022 roku zorganizowała w Domu Kultury Polskiej w Wilnie uroczyste podsumowanie 28. edycji konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel”, w którym biorą udział polskie gimnazja i szkoły podstawowe na Wileńszczyźnie.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządów Wileńszczyzny, aktywnie wspierających polskie szkolnictwo: mer rejonu wileńskiego Maria Rekść i jej doradca Wanda Krawczonok, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz i wicemer Anna Jesvilienė, wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė i główny doradca w administracji stołecznego samorządu Alina Kowalewska oraz kierownictwo wydziałów oświaty rejonów wileńskiego i solecznickiego.
Wśród gości uroczystości obecny był także przewodniczący Polonii Świata Jarosław Narkiewicz, wiceprezes Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski oraz prezes Fundacji „Samostanowienie” Stanisław Pieszko. Licznie przybyli prezesi szkolnych kół „Macierzy Szkolnej”, a także dyrektorzy i nauczyciele.
Uroczystość otworzył Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”:
„Po raz 28. spotykamy się na tej wielkiej imprezie. Można powiedzieć najważniejszej imprezie, którą prowadzi Polska Macierz Szkolna. Ponieważ tylko na tej uroczystości spotykamy się wszyscy razem – dyrektorowie szkół ze wszystkich rejonów i miast, nauczyciele, społeczność”.
Prezes Józef Kwiatkowski przypomniał, że w pierwszych edycjach konkursu brano pod uwagę jedynie to, ilu polskich maturzystów dostało się na wyższe uczelnie, jednak z biegiem lat w szkolnictwie zachodziły zmiany, które wymagały uwzględnienia też innych kryteriów:
„W ten sposób od jednego wskaźnika doszliśmy do szesnastu wskaźników, które obejmują w zasadzie wszystkie przedmioty zdawane na egzaminach maturalnych. Chodzi nam o całokształt”.
Szkoły laureatki 28. edycji konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel”:
Wśród szkół miasta Wilna:
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
Wśród szkół miast rejonowych:
Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie
Wśród szkół rejonowych:
Gimnazjum w Mickunach (rejon wileński)
Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace (rejon solecznicki)
Następnym punktem uroczystości i dowodem na to, że Polska docenia pracę nauczycieli na Kresach, była ceremonia wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej przyznanych przez ministra edukacji Przemysława Czarnka za „zasługi dla rozwoju polskiej oświaty na Litwie”.
Wyróżnienia wręczyli: kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Irmina Szmalec oraz II sekretarz Ambasady RP w Wilnie Daniel Słupek.
Uhonorowano nauczycieli:
Jadwigę Borową, Teresę Brazewicz, Alinę Judycką, Łucję Minowicz, Lucynę Jaglińską, Joannę Markowską, Barbarę Zienkiewicz, Walerego Jaglińskiego, Alicję Jankiewicz, Krystynę Karpicz, Tatjanę Michałowskają, Czesławę Nakrewicz, Halinę Paškevičienė, Reginę Boris, Reginę Olechnowicz oraz główną specjalistkę Wydziału Oświaty administracji samorządu rejonu wileńskiego Nijolę Ragucką.
Podziękowanie dla wszystkich pedagogów szkół polskich na Litwie, tych nagrodzonych jak i nienagrodzonych, złożył prezes Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski:
„Chciałbym podziękować dla całej rzeszy polskiego szkolnictwa na Litwie, a nauczycieli mamy w szkołach około 2 tysięcy. To jest potężna armia bardzo ważnych ludzi nie tylko dla naszej polskiej oświaty na Litwie, ale także dla naszej polskiej tożsamości na Wileńszczyźnie. [Polska szkoła na Litwie] to nie tylko placówka oświatowa, ale też ogromna wartość sama w sobie, wielopokoleniowa wspólnota, która łączy i nauczycieli, i personel techniczny szkoły, i uczniów, i ich rodziców i dziadków. […]
Choć nie jest to łatwe, bo nasza oświata ciągle jest solą w oku dla naszych oponentów. Chciano ją niejednokrotnie ograniczać i w tym temacie jesteśmy niemierni wdzięczni dla naszego państwa macierzystego, dla Polski za wsparcie w tych trudnych chwilach. […]
Myślę, że nie inaczej będzie w najbliższej przyszłości. I te wszystkie przeszkody, które dzisiaj są nam rzucane pod nogi, pokonamy. Trwa druga fala ataku na polskie szkolnictwo. Musimy to uświadomić i temu przeciwdziałać. I jak mówił niedawno na uroczystościach ponarskich Bogusław Nizieński, największy żyjący autorytet wilniuków, powtarzając trzykrotnie: «Nie poddać się, nie poddać się, nie możemy poddać się». […]
Musimy to utrzymać, nie patrząc na różne próby rozbicia naszej społeczności. Będziemy wspólnie pracowali, aby ten sukces polskiej oświaty na Litwie zademonstrować dla jeszcze szerszego grona polskich rodzin”.
Uroczystość 28. edycji konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel” uświetnił Polski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka”, który w tym roku obchodzi 50-lecie działalności.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!