Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił, że przyjął do rozpatrzenia pozew Ukrainy przeciwko Rosji. Według komunikatu prasowego sądu z 28 czerwca „Deutsche Welle” poinformowało, że skarga została uwzględniona 23 czerwca, a przewodniczący ETPCz Robert Spano skierował sprawę do czwartej sekcji sądu i zawiadomił o tym Rosję.
W komunikacie wyjaśniono, że sprawa ta została poprzedzona czterema innymi wnioskami państwa ukraińskiego i około 8,5 tys. skargami indywidualnymi.
Przypomnijmy, 23 czerwca ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maliuska poinformował, że kierowany przez niego departament złożył nowy pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Według niego dokument dotyczy rażących naruszeń praw człowieka przez Rosję w początkowej fazie wojny i opisuje wydarzenia od początku rosyjskiej inwazji rankiem 24 lutego 2022 r. do faktycznego wycofania jej sił lądowych z okolic Kijowa i innych miast na północy 7 kwietnia. Skargi dotyczące naruszeń ze strony Rosji w kolejnym okresie będą przesyłane do ETPCz w kolejnych uzupełnieniach do wniosku.
W ramach tego procesu Ukraina domaga się, oprócz całkowitego wycofania wojsk rosyjskich, przyznania poszkodowanym odszkodowania pieniężnego. W pierwszej fazie rosyjskiej inwazji wojskowej straty wyniosły co najmniej 80 mld dolarów.
W pozwie Ukraina zarzuca władzom rosyjskim naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w związku z bezprawnym wtargnięciem na suwerenne terytorium.
Należy zauważyć, że Rosja dopuściła się wielu najpoważniejszych naruszeń Konwencji, w szczególności prawa do życia (art. 2), zakazu tortur (art. 3), prawa do wolności i bezpieczeństwa (art. 5), prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8), prawa do wolności myśli i wypowiedzi (art. 9 i 10), wolności zgromadzeń i zrzeszania się (art. 11) oraz prawa do ochrony własności (art. 1 Protokołu 1).
28 lutego rząd Ukrainy zwrócił się do ETPCz z oświadczeniem o podjęciu kroków wstępnych przeciwko rządowi Federacji Rosyjskiej zgodnie z art. 39 Regulaminu Trybunału w związku z „masowym łamaniem praw człowieka przez, którego dopuszczają się wojska rosyjskie podczas agresji wojskowej na suwerenne terytorium Ukrainy”.
1 marca Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął pilne środki tymczasowe i nakazał Rosji powstrzymać się od atakowania ludności cywilnej i niszczenia obiektów cywilnych na Ukrainie.
Opr. TB, https://www.dw.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!