Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy opublikowało zalecenia dla parlamentów europejskich, wzywające ich do podjęcia działań ułatwiających życie Białorusinów na uchodźstwie.
107-stronicowy dokument zawiera szereg rekomendacji rozwiązania problemów, z którymi borykają się Białorusini zmuszeni do wyjazdu z kraju rządzonego przez reżim Łukaszenki.
Rada Europy zaleca rozszerzenie wydawania wiz humanitarnych dla rodzin więźniów politycznych, wydawanie wiz Schengen dla krewnych Białorusinów, którzy wyjechali, a także wydawanie wiz wielokrotnego wjazdu dla Białorusinów, którym grozi prześladowanie, ale pozostają na terytorium ojczyzny. Na Wspólny Gabinet Przejściowy Swietłany Tichanowskiej nakłada się obowiązek opracowania kryteriów, kto kwalifikuje się do takiej wizy.
ZPRE wzywa kraje europejskie do zapewnienia Białorusinom na wygnaniu długoterminowej legalizacji pobytu, a także do wydawania Białorusinom paszportów cudzoziemców tak, by zapewnić im prawo do swobodnego przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej. Pojawiła się też propozycja rozważenia możliwości wydania jednolitego dokumentu podróży, uznawanego przez wszystkie kraje Rady Europy.
Rada Europy proponuje także wypracowanie jakiegoś rozwiązania prawnego na wypadek pozbawienia Białorusinów na wygnaniu obywatelstwa i ważnych dokumentów.
Zgromadzenie wzywa, aby odstąpić od wymagania od Białorusinów dokumentów, które można uzyskać jedynie od organów państwowych Białorusi – na przykład zaświadczeń o niekaralności czy apostille dokumentów.
W dokumencie wybrzmiało także wezwanie, aby nie wydawać Białorusinów ściganych czerwoną notą Interpolu na wniosek reżimu Łukaszenki.
ZPRE zwraca się do władz krajów europejskich o zmotywowanie banków, aby nie dyskryminowały obywateli Białorusi – aby oddzielały Białorusinów od reżimu Łukaszenki.
Dokument zawiera także propozycje wsparcia kultury białoruskiej i edukacji w języku białoruskim dzieci emigrantów, wydawnictw białoruskojęzycznych i białoruskich naukowców na emigracji.
Większość tych propozycji została opracowana na konferencji w Luksemburgu z udziałem przedstawicieli PACE, która odbyła się w czerwcu.
ba na podst. charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!