Parlament Estonii uznał w rezolucji rosyjskie władze za reżim terrorystyczny, a Federację Rosyjską – za państwo wspierające terroryzm. Wezwał inne kraje do przyjęcia takich samych uchwał. Parlament chce także odebrania Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i dodatkowych sankcji gospodarczych wobec Rosji i Białorusi.
18 października parlament Estonii zatwierdził rezolucję potępiającą usiłowanie przez Federację Rosyjską aneksji okupowanych terytoriów ukraińskich oraz uznające Rosję za reżim terrorystyczny i państwo wspierające terroryzm.
88 posłów głosowało „za”, nie było głosów „przeciw” ani „wstrzymujących się”.
„Popierając apel parlamentu Ukrainy do państw i organizacji międzynarodowych, Riigikogu ogłasza reżim rosyjski za terrorystyczny, a Federację Rosyjską państwem wspierającym terroryzm, którego działania muszą być wspólnie odparte. Riigikogu wzywa społeczność międzynarodową do zatwierdzenia podobne deklaracje”, stwierdza projekt dokumentu.
W poprzedniej wersji chodziło o uznanie Federacji Rosyjskiej za państwowego sponsora terroryzmu, po zmianach FR uznano za państwo wspierające terroryzm.
W uchwale parlament ponownie potępia rosyjską agresję i próby aneksji terytorium Ukrainy na podstawie pseudoreferendów, podkreślając, że Estonia nigdy tego nie uzna.
Riigikogu popiera śledztwa wszczęte przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ i Międzynarodowy Trybunał Karny w sprawie zbrodni popełnionych podczas wojny z Ukrainą i wzywa do powołania specjalnego trybunału międzynarodowego do ścigania winnych zbrodni.
Parlamentarzyści potępiają użycie przez Rosję w agresywnej wojnie formacji paramilitarnych tworzonych przy pomocy rządu rosyjskiego, w szczególności grupy Wagnera oraz wzywają do uznania sił zbrojnych marionetkowego „ŁRL” i „DRL” oraz prywatnej firmy wojskowej „Wagner” za organizacje terrorystyczne.
Riigikogu potępia także zapowiedź i przeprowadzenie mobilizacji przez rosyjski reżim, która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego, zauważając, że mobilizacja prowadzona w celu kontynuowania zbrodniczej agresji jest zbrodnią przeciwko pokojowi.
Riigikogu popiera również postulat pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do wykazania się jednością w stosowaniu dodatkowych sankcji gospodarczych skierowanych przeciwko Federacji Rosyjskiej, jej sojuszniczej Białorusi i sankcji wobec osób fizycznych, a także monitorować ścisłe przestrzeganie wprowadzonych przed sankcjami.
Ponadto Riigikogu wzywa zachodnich partnerów do znacznego zwiększenia pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, a także do wsparcia jej powojennej odbudowy.
„Estonia wspiera naród, państwo i armię Ukrainy w walce z agresorem na wszystkie możliwe sposoby i wierzy w zwycięstwo Ukrainy, bo tylko to przywróci pokój w Europie” – czytamy w dokumencie.
W projekcie nie uwzględniono pięciu bardziej radykalnych propozycji skrajnie prawicowej partii EKRE – wzywających kraje UE i NATO do odwołania ambasadorów z Rosji i zamknięcia tam wszystkich misji dyplomatycznych; nie udzielać azylu politycznego obywatelom Rosji i deportować tych, którzy uciekli przed mobilizacją. Inne poprawki dotyczyły apeli do samego rządu Estonii o poinformowanie Federacji Rosyjskiej o decyzji o wycofaniu się z dalszego procesu porozumienia granicznego, jeśli w jego trakcie Rosja będzie domagała się od Estonii ustępstw terytorialnych; zamknąć przejście graniczne i rozbroić obywateli Federacji Rosyjskiej i Białorusi przebywających w Estonii i posiadających broń.
W sierpniu Sejm Łotwy uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.
ba za riigikogu.ee
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!