Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało Rosję do przyjęcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu boeing 777 Malezyjskich Linii Lotniczych, rejs MH17, nad obwodem donieckim w lipcu 2014 r. Ukraiński resort dyplomacji wydał specjalne oświadczenie z tym apelem.
„Dzisiaj, w dzień tragicznej rocznicy zestrzelenia samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych MH17 na niebie nad Ukrainą, nasze myśli i kondolencje kierujemy do krewnych i przyjaciół ofiar. Pamiętamy o każdej zmarłej osobie i zrobimy wszystko, co możliwe, aby osiągnąć sprawiedliwość w sprawie zestrzelenia samolotu MH17 i ukarać osoby odpowiedzialne za tę straszliwą zbrodnię” – czytamy w oświadczeniu.
MSZ Ukrainy podkreślił też, że Ukraina jest zdeterminowana, aby kontynuować ścisłą współpracę z Holandią i innymi partnerami ze Wspólnej Grupy Śledczej w celu postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych, i z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie niedawno procesu w tej sprawie w Holandii.
„Podejmujemy również działania w ramach procesu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenie jej zobowiązań wynikających z Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu, co doprowadziło do zestrzelenia MH17” – podkreślono w oświadczeniu.
Według ukraińskiego MSZ ważnym krokiem w tej sprawie jest również wniosek Holandio do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o pozwem przeciwko Rosji w celu postawienia tego kraju przed wymiarem sprawiedliwości, biorąc pod uwagę jego rolę w zestrzeleniu MH17.
„Wzywamy Federację Rosyjską do uznania swojej odpowiedzialności, wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, w szczególności rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2166, i do współpracy w dochodzeniu” – zaapelowali ukraińscy dyplomaci.
Dzisiaj do sprawy odniosły się również Stany Zjednoczone, które wzywają Federację Rosyjską do pomocy w postawieniu przed sądem w Holandii osób oskarżonych o zestrzelenie malezyjskiego samolotu MH17.
Zaapelowała o to chargé d’affaires na Ukrainie Christina Quinn w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.
„Składamy głębokie kondolencje rodzinom i przyjaciołom 298 niewinnych cywilów, którzy zginęli sześć lat temu na pokładzie lotu MH17 Malezyjskich Linii Lotniczych. Wzywamy Rosję do przestrzegania i realizowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2166, która wymaga ścigania osób zaangażowanych w tę katastrofę oraz pełną współpracę wszystkich państw w ustaleniu odpowiedzialności” – oświadczyła.
Powiedziała również, że Rosja musi zagwarantować, że wszelkie oskarżone osoby znajdujące się w Rosji lub na terytorium kontrolowanym przez Rosję staną przed sądem. „Rosja wielokrotnie utrudniała podjęcie działań mających na celu rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie, który rozpoczęła i wciąż go stymuluje. Rosja musi wprowadzić całkowite zawieszenie broni, wycofać swoje wojska i ciężką broń, wesprzeć rozwiązanie formacji zbrojnych działających w Donbasie i zwrócić go Ukrainie, która będzie mogła kontrolować swoją międzynarodowo uznaną granice” – powiedziała.
Dodała też, że Stany Zjednoczone wzywają również Rosję do zakończenia okupacji Krymu, przywrócenia kontroli Ukrainy nad półwyspem i uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych. Zapewniła, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają Ukrainę we wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej. „Jesteśmy przekonani, że holenderski system prawny ustali prawdę i zapewni sprawiedliwość w sporach dotyczących lotu MH17” – powiedziała.
Przypomnijmy, samolot Malezyjskich Linii Lotniczych, rejs MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 r. nad terytorium okupowanego przez Rosję obwodu donieckiego.
W katastrofie zginęło wszystkich 298 osób na pokładzie. Większość,196 osób, to obywatele Holandii. 24 maja 2018 r. Międzynarodowy wspólny zespół dochodzeniowy dostarczył dodatkowe dowody na kluczową rolę Rosji w katastrofie lotu MH17. Grupa doszła do wniosku, że system rakiet przeciwlotniczych Buk, z którego zestrzelono samolot, należy do 53. brygady obrony przeciwlotniczej rosyjskich sił zbrojnych, stacjonującej w Kursku.
19 czerwca 2019 r. wspólny zespół dochodzeniowy oświadczył, że pierwszymi czterema podejrzanymi w zestrzeleniu samolotu MH17 są Igor Girkin (Striełkow), który latem 2014 r. był tzw. ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej, rosyjski generał Siergiej Dubinski, który kierował „wywiadem Donieckiej Republiki Ludowej”, Oleg Pułatow, który w 2014 r. był „dowódcą drugiego oddziału GRU Donieckiej Republiki Ludowej”, oraz Leonid Charczenko, który kierował batalionem rozpoznawczym „separatystów”. Proces podejrzanych o zestrzelenie malezyjskiego Boeinga rozpoczął się w Hadze 9 marca br.
Opr. TB, https://mfa.gov.ua/, https://twitter.com/USEmbassyKyiv/status/1284007443660517376
fot. https://www.5.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!