– 23 luty to data powstania w 1918 roku Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej. Obiektywnie rzecz biorąc, Republika Białoruś stała się duchowym spadkobiercą wszystkiego, co najlepsze w Związku Radzieckim, przyznał niedawno minister obrony RB Andriej Rawkow wyjaśniając, dlaczego w tym roku tak hucznie będzie obchodzony Dzień Obrońców Ojczyzny i Sił Zbrojnych.
– To całkiem naturalne, że białoruski naród chroni swoją historię, a najważniejsze w ponad tysiącletniej historii narodu Białorusi i brzemienne w skutkach wydarzenia, przypadają na XX wiek, powiedział niedawno minister obrony Białorusi Andriej Rawkow.
Minister Rawkow przypomniał, że 23 luty to data powstania w 1918 roku Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej, armii, która – jak powiedział – uratowała naród białoruski w najcięższych momentach XX wieku.
Według Rawkowa, armia zapewniła zjednoczenie wielkiego narodu białoruskiego w jednym państwie białoruskim.
„Tak jest – wielki naród białoruski – tak zostało zapisane w Ustawie BSSR z 14 listopada 1939 roku” – mówił minister.
Wymieniając kolejne powody do świętowania, Rawkow powiedział, że 23 lutego 1918 roku powstała Armia Czerwona, która uratowała ludzkość od faszyzmu.
„A największy wyczyn ludu białoruskiego w składzie tej formacji, który znacznie przyczynił się do klęski wroga ludzkości, został uznany przez społeczność międzynarodową – Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka jest założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych” – mówił generał.
„Dlatego to całkiem naturalne, że 23 lutego jest jasną datą w naszej historii, symbolizującą największe dokonania na chwałę Ojczyzny”- cytuje słowa ministra portal tut.by
Łączna siła Sił Zbrojnych Białorusi wynosi prawie 65 tys. ludzi, z czego 46,482 to żołnierze (stan na 1 stycznia 2018 r.). To jest 6 razy więcej niż na Litwie (10 640 osób), 11 razy więcej niż w Estonii (5500) i na Łotwie (5100), a prawie 2 razy mniej niż w Polsce (ponad 120 tys. żołnierzy).
Dzień Obrońcy Ojczyzny wywodzące się z czasów ZSRR święto, zostało ustanowione w 1922 r. jako Dzień Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej. W Rosji i na Białorusi w 1995 roku zmieniono nazwę na aktualną.
Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony jest w Rosji, na Białorusi, w Tadżykistanie i w Kirgistanie, do 2014 roku świętowali go również Ukraińcy.
Kresy24.pl/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!