Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Historia i Kultura zorganizowały promocję książki oraz multimedialną prezentację Teresy Kaczorowskiej „Dziewczyny Obławy Augustowskiej”. W spotkaniu, które odbyło się 19 marca 2018 w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, udział wzięli: dr Teresa Kaczorowska – autorka oraz dr Tomasz Łabuszewski – IPN oddział Warszawa. Spotkanie poprowadził red. Bogusław Brodecki.
Młode, piękne, uśmiechnięte. Takie były w 1945 roku. Dlaczego okrutny los w „roku wyzwolenia” przerwał nić ich życia, w którym tak wiele jeszcze mogło się wydarzyć? Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku prowadzi śledztwo na temat mało znanej, największej „w wyzwolonej Polsce” i zupełnie do dziś niewyjaśnionej zbrodni stalinowskiej z lipca 1945 roku, nazywanej obławą augustowską.
Na swoich stronach internetowych opublikował listę ofiar obławy, wciąż uzupełnianą. Znalazły się na niej nazwiska 27 młodych kobiet. Autorkę zaciekawiło, kim były i dlaczego zaangażowały się w ruch oporu. Czy poprzez działalność w podziemiu niepodległościowym swoich rodziców, mężów czy narzeczonych, a może zupełnie bez ich wiedzy? Czy były łączniczkami, sanitariuszkami, walczyły z bronią w ręku, a może odgrywały inne role? Autorka szukała ich śladów przez rodziny i znajomych, jeżdżąc po wioskach i miasteczkach północno-wschodniej Polski, szperając w nielicznych archiwaliach. Dzięki temu powstała dokumentalna książka, drugie – po Obławie Augustowskiej (Bellona SA, Warszawa 2015) – dzieło Teresy Kaczorowskiej poświęcone tej powojennej zbrodni, nazywanej „małym Katyniem”.
Prof. Szwagrzyk: Prace poszukiwawcze ofiar „obławy augustowskiej” będą prowadzone także na Białorusi
Kresy24.pl za IPN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!