Jak wynika z analizy strony podającej zamówienia publiczne władze Moskwy i rząd wydały co najmniej 700 milionów rubli na obchody Dnia Zwycięstwa. Dla ułatwienia obliczeń informujemy, że w dniu dzisiejszym 1 000 000 rubli to 58000 złotych.
Sporo kosztował transport żołnierzy na Plac Czerwony. Oszacowano go na około 147 milionów rubli. W lipcu 2017 roku zapobiegliwe Ministerstwo Obrony zakupiło wyroby o charakterze heraldycznym na 2018 rok, w tym ponad 34 tysięcy medali „Za udział w defiladzie w Dniu Zwycięstwa” za które zapłaciło ponad 9,3 mln rubli. Ponadto, pod koniec ubiegłego roku, ministerstwo zleciło za 6 milionów rubli prace związane z konserwacją i obsługą techniczną biorących udział w defiladzie czołgów T-34.
Prawie 4 miliony rubli wydano na instalację systemów dźwiękowych i zapewniających komunikację podczas parady a także na próby odbywające się na poligonie Alabino.
Całkowity koszt ogłoszonych przetargów na uroczyste koncerty w Moskwie wyniósł prawie 190 milionów rubli. Najdroższe granie kosztowało 13 milionów rubli i odbyło się na Pokłonnej Górze gdzie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego. Na Koncert w pobliżu Katedry Chrystusa Zbawiciela wyłożono 11,4 milionów rubli. Nowa świecka tradycja, czyli „Nieśmiertelny Pułk” maszerujący po ulicy Twerskiej kosztował 12,5 miliona rubli. Prawie 45 milionów zostało wydano na rozmaite świąteczne imprezy i festyny w moskiewskich parkach.
Koszt odchmurzenia nieba w dniach 1 i 9 maja wyniósł nieco ponad 100 milionów rubli. Przetargi na świąteczną dekorację miasta to kolejne 107 milionów. Fajerwerki – 8,8 miliona rubli. Prawie 40 milionów rubli, władze przeznaczyły na zakup upominków, prezentów, gratulacje, prezenty dla kombatantów i mieszkańców rejonów z okazji święta oraz druk zaproszeń na paradę.
Nie znane są koszta paliwa, które zostało spalone w silnikach samolotów, czołgów i innych pojazdów. Nie udało się także znaleźć informacji o przetargu na uszycie mundurów wykorzystywanych na paradzie.
Adam Bukowski
2 komentarzy
Solo
16 maja 2018 o 14:05I co z tego. Ile i nas idzie na 500 plus
observer48
17 maja 2018 o 05:11@Solo
Milcz, kacapski prostaku! W Polsce ludności przybywa i ludzie żyją w godności, a w twojej śmierdzącej kacapii wciąż etniczne kacapskie kobiety mają średnio więcej aborcji, niż żywych urodzeń i średnia długość życia etnicznego, kacapskiego mężczyzny nie przekracza 65 lat. To dla Polski bardzo dobrze, bo im kacapia słabsza, tym Polska bezpieczniejsza.
Program 500 plus powinien obejmować również każde pierwsze dziecko. Każda złotówka programu 500 plus jest wydawana w Polsce na towary i usługi w większości produkowane i świadczone przez polskie firmy i pojedyncze osoby prowadzące działalność gospodarczą.