Służba prasowa prezydenta Ukrainy poinformowała, że z powodu braku woli politycznej ze strony byłego prezydenta Ukrainy oraz w celu ułatwienia pracy Narodowemu Biuru Antykorupcyjnemu Ukrainy (NABU), prezydent odebrał Prokuraturze Generalnej Ukrainy uprawnienia do prowadzenia przez NABU współpracy międzynarodowej.
Prezydent Zełenski polecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych przekazać NABU możliwość niezależnej współpracy z międzynarodowymi partnerami w sprawie ścigania przestępstw korupcyjnych. „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych niezwłoczne poinformowanie Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych o kompetencjach ustawodawczych Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy w celu prowadzenia współpracy międzynarodowej i bezpośredniej komunikacji z organami antykorupcyjnymi państw obcych” – czytamy w oświadczeniu.
Prezydent zauważył, że zgodnie z ustawą „O Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy” i kodeksem postępowania karnego, NABU ma uprawnienia organu centralnego do współpracy międzynarodowej w prowadzeniu dochodzeń w sprawach karnych, tj. Biuro może bezpośrednio komunikować się z międzynarodowymi partnerami w celu zbadania aktów korupcji, wysyłania i przyjmowania wniosków o międzynarodowej pomocy prawnej. Z tego względu pośrednictwo w tych kontaktach Prokuratury Generalnej Ukrainy uznano za niepotrzebne i szkodliwe.
„Aby wypełnić przez Narodowe Biuro wymienione uprawnienia, proszę o niezwłoczne powiadomienie depozytariuszy wielostronnych umów międzynarodowych o uznaniu przez Ukrainę NABU za organ centralny (wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości Ukrainy i Prokuratorem Generalnym Ukrainy) w dziedzinie międzynarodowej współpracy prawnej w postępowaniach karnych” – podkreślił prezydent.
Witalij Szabunin, szef organizacji pozarządowej „Centrum przeciwdziałania korupcji”, zauważył, że oprócz tego, iż organizacje międzynarodowe nie zostały poinformowane o kompetencjach NABU, prokurator generalny Jurij Łucenko stale twierdził, że współpraca z Narodowym Biurem powinna być prowadzona za pośrednictwem Prokuratury Generalnej Ukrainy. „W rezultacie blokowała ona nie tylko na wszelkie możliwe sposoby blokowała taką współpracę, ale także ordynarnie ostrzegała oskarżonych i podejrzanych w sprawach prowadzonych przez NABU. Łucenko osobiście podróżował po świecie, mówiąc, że współpraca możliwa jest wyłącznie za pośrednictwem Prokuratury Generalnej Ukrainy” – informuje Szabunin.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://www.radiosvoboda.org/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!