Dziedzictwo kulturowe połączyło Polaków i Białorusinów

27 października 2017

II edycja Festiwalu Kultury Polsko-Białoruskiej „Jedнасць”, odbyła się 21 października w stolicy Białorusi – Mińsku. Na zjechało się około trzystu wykonawców z całej Białorusi. Impreza, której celem jest wzmacnianie dziedzictwa kulturowego i więzi między Polakami i Białorusinami zorganizowana przez Fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny z siedzibą w Białymstoku oraz miński oddział Stowarzyszenia „” na Białorusi.

na Białorusi na Festiwalu „Jedнасць” reprezentowany był przez chór „Społem”, działający przy Oddziale w Mińsku, zespół wokalny „Wszystko w Porządku” z Oddziału w Borysowie pod kierownictwem Ałły Niciejewskiej, dyrektor Domu Polskiego w Borysowie, a także przez solistkę Alonę Titową, zdobywczynię Grand Prix pierwszej edycji Festiwalu Talentów i Niezwykłych Umiejętności „Uwaga Talent – 2016”, organizowanego przez mińskie „Poloniczka” i duet „WitaM” przy wsparciu Ambasady RP w Mińsku.


Śpiewa Alona Titowa z Mohylewa

Idea festiwalu została wyrażona w jego nazwie, której pierwszy człon jest pisany po polsku, a drugi – po białorusku. Mimo tego, nazwa ta jest zrozumiała zarówno Polakom, jak i Białorusinom, gdyż słowo „Jedność” brzmi podobnie w obu językach.


Celem Festiwalu, jak sugeruje nazwa, jest umocnienie więzi kulturalnych między Polską, a Białorusią w taki sposób, żeby kulturalne dwóch bratnich narodów – polskiego i białoruskiego – jednoczyło ludzi po obu stronach granicy.

Podczas festiwalu publiczność miała okazję podziwiać utwory muzyczne i taneczne w wykonaniu profesjonalnych i amatorskich zespołów z różnych miast Białorusi: Mińska, Mohylewa, Witebska, Słonimia, Wilejki, Borysewa, Pińska i innych miejscowości.

Zespół wokalny „Wszystko w Porządku” z Borysowa

Warunkiem udziału w przeglądzie było wykonanie ze sceny dwóch utworów muzycznych bądź tanecznych – polskiego i białoruskiego.
Dzięki dużej liczbie uczestników festiwalu każdy siedzący na widowni mógł wyrobić własne zdanie o bogactwie, różnorodności i wzajemnym przenikaniu kultur polskiej i białoruskiej.

Artyści, działający przy Związku Polaków na Białorusi, zgodnie z regulaminem przeglądu po polsku wykonali:

Alona Titowa – piosenkę „Powietrze” z repertuaru polskiej piosenkarki i autorki tekstów Natalii Shroeder;

Anastazja Tkaczowa, nauczycielka języka polskiego ze swoją wychowanką Aloną Titową

Chór „Społem” – piosenkę z repertuaru Anny German pt. „Tylko w Tangu”;

Zespół wokalny „Wszystko w porządku” – piosenkę „Kraj Rodzinny Matki Mej”.

W wywiadzie dla rozgłośni  współorganizator festiwalu – prezes mińskiego Oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi Maryna Repkina określiła sens organizowanej przez nią imprezy w sposób następujący: „Jednym z naszych celów było zademonstrowanie dzieciom i młodzieży wspólnotę polskiego i białoruskiego języka, kultury, tradycji i historii”.

Irena Konon, wiceprezes Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny

Z kolei organizatorka festiwalu „Jedнасць”ze strony polskiej – wiceprezes Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny Irena Konon – zauważyła na antenie Radia Racyja, że jednym z celów organizatorów festiwalu jest promocja twórczości polskiej diaspory na Białorusi.

Anastazja Partola z Mohylewa, autorki i Radio Racyja

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *