Służba bezpieczeństwa Łotwy wszczęła dochodzenie w sprawie deputowanej Parlamentu Europejskiego Tatiany Żdanok. Zarzuca się jej działania na rzecz Rosji oraz podważanie fundamentów państwa.
Rosjanka z Rygi, Tatiana Żdanok, założycielka Federacji Rosyjskich Partii Europy, już wielokrotnie była oskarżana o wielkoruski szowinizm i działanie z inspiracji Kremla w celu rozbijania jedności państwa łotewskiego. Była działaczką Interfrontu, opowiadającego się za pozostaniem Łotewskiej SRR w składzie Związku Sowieckiego. Przez łotewskich Rosjan była dwukrotnie wybierana na posłankę do PE – VI i VII kadencji.
Karierę polityczną Żdanok rozpoczynała w Komunistycznej Partii Łotwy/KPZR. Pod koniec lat 80., gdy Łotwa odzyskiwała niepodległość, była działaczką Interfrontu opowiadającego się za pozostaniem Łotewskiej SRR w składzie Związku Sowieckiego. W wyborach w 1990 uzyskała mandat deputowanej z ramienia Interfrontu i w latach 1990–1993 posłowała do Rady Najwyższej – gdy w 1990 Łotwa ogłaszała niepodległość, prosowieccy posłowie, w tym Tatiana Żdanok, opuścili salę obrad.
W 1993 nie została dopuszczona do udziału w pierwszych po 1931 wolnych wyborach do parlamentu ze względu na promoskiewskie stanowisko jej partii w 1991. Startu w wyborach odmawiano jej również w latach 1995, 1998 i 2002, za co zaskarżyła państwo łotewskie przed Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jednocześnie w latach 1989–1994 i 1997–1999 zasiadała w radzie miejskiej Rygi.
Jako że ordynacja z 2004 zezwoliła na kandydowanie dawnym członkom Komunistycznej Partii Łotwy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wystartowała, uzyskując mandat euro deputowanej, z ramienia ugrupowania O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie (PCTVL). PCTVL zdobyło wówczas 10,66% głosów, co przełożyło się na jeden mandat, który przypadł właśnie jej. W PE zasiadła w szeregach frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego.
W 2005 została przewodniczącą Federacji Partii Rosjan w Unii Europejskiej, skupiającej organizacje mniejszości rosyjskiej działające na terenie UE, w tym koalicję O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie. 12 maja 2005, jako jedyna przedstawicielka państw bałtyckich, głosowała przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej aneksję krajów bałtyckich przez ZSRS. Deklaruje krytyczny stosunek do lansowanego przez władze łotewskie antykomunizmu.
Podczas konfliktu osetyjsko-gruzińskiego w 2008 zaangażowała się po stronie Rosji – jej ugrupowanie w Sejmie łotewskim powołało grupę parlamentarną na rzecz współpracy z Osetią Południową i Abchazją (łot. Saeimas deputātu grupa Dienvidosetijas un Abhāzijas atbalstam). Sama Tatiana Żdanok odwiedziła w marcu 2009 wraz z włoskim eurodeputowanym Giuliettem Chiesą zniszczone wojną Cchinwali.
W wyborach europejskich z 2009 ponownie dostał się do PE z pierwszego miejsca listy ugrupowania PCTVL i ponownie przystąpiła do grupy zielonych i regionalistów, została członkinią Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Petycji. W wyborach w 2010 była kandydatką PCTVL na urząd premiera Łotwy.
Podczas „referendum” w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji Żdanok odwiedziła półwysep wraz ze swoim asystentem Miroslawem Mitrofanowem reprezentując siły prorosyjskie na Łotwie. Była w gronie osób zaproszonych przez Rosję jako „obserwatorzy”, których przedstawiono w Symferopolu jako „reprezentantów Parlamentu Europejskiego”.
Kresy24.pl/arch. własne, Wikipedia
2 komentarzy
Bronek
23 maja 2014 o 22:35Patriota Rosji ma mieszkać w Rosji, inaczej nazywa sie szpiegiem i zdrajcą
Jan
16 lipca 2014 o 18:04To babsko wystepuje w rosyjskiej stacji RTR i opluwa Lotwe jak się da.Dziwie się ze Lotysze ja trzymają u siebie.Odstawilbym ja ciupasem do ruskiej granicy potem kopa w d…. i paszol won.Potem niech skarzy się wszędzie gdzie chce.Gdy odzyskiwali wolność powinni zrobić „repatrjacje” tak jak zrobili to naszym Kresowiakom Ruskie.Mieliby wszystko w ramach laczenia z krajem ojczystym.