Dyplomaci z krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii upamiętnili w poniedziałek, 30 października, ofiary represji na mińskim uroczysku Kuropaty; w masowych grobach spoczywają tam ofiary zbrodni z czasów stalinowskich wielu narodowości, m.in. Polacy i Litwini.
Co roku, na kilka dni przed białoruskimi Zaduszkami, przedstawiciele zachodnich placówek dyplomatycznych oddają hołd ofiarom stalinowskich represji. W tym roku Kuropaty odwiedzili dyplomaci z Polski, stałego przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Białorusi, poszczególnych krajów unijnych, a także ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
„Jak co roku europejscy dyplomaci uczcili pamięć ofiar represji stalinowskich. Złożyliśmy kwiaty pod głównym pomnikiem, a także przy krzyżu, upamiętniającym polskie ofiary”
– powiedział Marcin Wojciechowski, chargé d’affaires RP na Białorusi.
Na cmentarzu obecni byli dziennikarze białoruskich mediów państwowych, którzy próbowali zakłócić uroczystość złożenia kwiatów.
Uroczysko Kuropaty znajduje się bezpośrednio za obwodnicą Mińska, na północ od centrum miasta i jest jednym z co najmniej siedmiu lokalizacji masowych grobów ofiar represji z czasów sowieckich w Mińsku i jego okolicach. Spoczywają w nich ofiary wielu narodowości, które zamieszkiwały te ziemie przed II wojną światową, m.in. Białorusini, Polacy, Rosjanie, Żydzi, Łotysze, Litwini i inni. Według szacunków historyków w Kuropatach może spoczywać nawet do 250 tysięcy ofiar represji stalinowskich.
Kuropaty często wymienia się obok Bykowni oraz trzech znanych miejsc spoczynku ofiar Zbrodni Katyńskiej: Katynia, Miednoje i Charkowa. Według tzw. listy białoruskiej może tutaj spoczywać 3872 Polaków wymordowanych tylko podczas dwóch miesięcy (kwietnia i maja) 1940 roku. Poza tym spoczywają tutaj prawdopodobnie także ofiary tzw. operacji polskiej NKWD oraz pomordowani po 1940 roku.
29 października jest nieoficjalną datą upamiętnienia ofiar represji stalinowskich na Białorusi. Nawiązuje ona do zgładzenia w mińskim NKWD ponad 130 przedstawicieli białoruskiej inteligencji w nocy z 29 na 30 października 1937 roku. W przeszłości środowiska niezależne organizowały w Kuropatach 29 października Noc Rozstrzelanych Poetów. Obecnie organizacja podobnego przedsięwzięcia nie jest możliwa.
RES na podst. IAR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!