Chargé d’affaires Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros podczas przyjęcia, wydanego 10 maja z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, dziękował Polakom na Białorusi za pielęgnowanie polskości w tym kraju, zwracając się do prezes ZPB Andżeliki Borys, jako lidera polskiej społeczności na Białorusi.
Przyjęcie tradycyjnie zgromadziło setki gości, reprezentujących współpracujące z ambasadą państwowe i niepaństwowe instytucje, organizacje społeczne, przedstawicieli tradycyjnych dla Białorusi wyznań religijnych, a także kręgi biznesowe.
Wśród organizacji, reprezentujących polskie środowiska na Białorusi, największą, kilkudziesięcioosobową reprezentację miał Związek Polaków na Białorusi, a działający przy Oddziale ZPB w Mińsku chór „Tęcza” (kier. Tatiana Wołoszyna) uświetnił spotkanie swoim śpiewem, m.in. uroczyście odśpiewując na samym jego początku Hymny Państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białorusi.
Do zgromadzonych z mową okolicznościową, przypominającą o znaczeniu obchodzonych w maju przez Polaków świąt państwowych, a także o znaczeniu dla kształtowania polskiej państwowości Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie – przemówił gospodarz przyjęcia chargé d’affaires Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros.
Przypominając, iż w maju świętujemy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą dyplomata wymienił obecną na przyjęciu Andżelikę Borys, stojącą na czele największej i najbardziej wpływowej na Białorusi organizacji, zrzeszającej Polaków. Zwracając się do niej, jako do osoby reprezentującej polską mniejszość na Białorusi, Chabros dziękował Polakom z Białorusi za pielęgnowanie w tym kraju polskich tradycji kultury i wartości.
Gościem specjalnym przyjęcia w Mińsku był wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą – senator Maciej Łuczak. W swoim przemówieniu polityk w imieniu Senatu RP sprawującego opiekę nad Polonią i Polakami za Granicą również dziękował mieszkającym na Białorusi Polakom za trwanie przy polskich wartościach i chęć pielęgnowania polskich tradycji i kultury.
Kresy24.pl za Znadniemna.pl
2 komentarzy
Zbigniew
14 maja 2018 o 08:02Jakiej tam „polskości”? Większość Polaków na Białorusi nawet języka polskiego nie znają.
Agnieszka
16 maja 2018 o 08:38Naszym obowiązkiem jest im pomagać i wysyłać jak najwięcej pieniędzy a nie tylko dziękować.
Pomagajmy im a później będziemy dziękować.