Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm zbeletryzowanym biografiom, wydanym w serii Zmierzch Jagiellonów autorstwa Magdaleny Niedźwiedzkiej: „Bona. Zmierzch Jagiellonów” i „Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów”.
Bona. Zmierzch Jagiellonów
Magdalena Niedźwiedzka
Pierwsza z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”. Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność, zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary, wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, Anna – księżna mazowiecka – oraz inne wybitne osobistości pierwszej połowy XVI wieku, a wśród nich przede wszystkim Bona Sforza – królowa Polski i wielka księżna litewska. Życie nauczyło ją skrywania uczuć. Już jako dziecko była świadkiem zdrady, śmierci, okrucieństwa i bezwzględności. Zrozumiała, że ludzie to wyłącznie zabawki w rękach nielicznych i że nikt, nawet własna rodzina, nie jest gwarancją bezpieczeństwa, zapewnia je jedynie status społeczny i bogactwo. Bała się kochać, ponieważ miłość oznaczała tylko ból.
Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów
Magdalena Niedźwiedzka
Barbara Radziwiłłówna to kolejna po Bonie postać z autorskiego cyklu Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”. Może nie tak wyrazista i charakterna jak Bona, ale za to wygadana i nieprzejmująca się konwenansami. Jej nieprzeciętna uroda miała ogromny wpływ na losy kraju; o mały włos wybuchłaby przez nią wojna domowa. Jak to często bywa z pięknymi kobietami, była oskarżana o złe prowadzenie się, a nawet czary. Książka o niej to również historia wielu interesujących postaci i koronowanych głów, łącznie z Boną, która szczerze nienawidziła Barbary i zabiegała o unieważnienie jej małżeństwa z Zygmuntem II Augustem. Radziwiłłówna jest fenomenem polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych kobiet w historii Polski. Jej dzieje badało wielu uczonych, losy opiewali słynni poeci, a na płótnach uwieczniali ją wybitni artyści. Jawi się jako osoba buńczuczna, pewna siebie i swojego uroku, budzi ogromną sympatię.
Magdalena Niedźwiedzka, autorka zbeletryzowanych biografii „Królewska heretyczka” i „Maria Skłodowska-Curie” oraz cykli” Opowieści z angielskiego dworu” i „Zmierzch Jagiellonów”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.
Pytanie konkursowe dla Bona. Zmierzch Jagiellonów:
Co zarzucała Polakom i Litwinom Bona?
Pytania konkursowe dla Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów:
Dlaczego Barbara nie lubiła dworu w Gieranonach, mimo okazałości zamku?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 4 marca 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Bona lub Barbara Radziwiłłówna).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po pięć egzemplarzy obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe wydawnictwa Prószyński i S-ka.
1 komentarz
Feliks Koperski
4 marca 2019 o 19:46Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania było trzy zestawy książki „Bona. Zmierzch Jagiellonów” oraz „Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów”:
Pytanie konkursowe dla Bona. Zmierzch Jagiellonów:
Co zarzucała Polakom i Litwinom Bona?
Ówcześni Polacy i Litwini mieli być pozbawieni zapobiegliwości, pozwalając aby kierował nimi przypadek i sprzedajna magnateria.
Pytania konkursowe dla Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów:
Dlaczego Barbara nie lubiła dworu w Gieranonach, mimo okazałości zamku?
Barbata uznała rezydencję za prowincjonalną i zawilgoconą.
Laureatami konkursu „Bona. Zmierzch Jagiellonów” zostali:
Maria T.
Hanna Ś.
Adam M.
Weronika C.
Małgorzata P.
Laureatami konkursu „Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów” zostali:
Gabriela Z.
Antonina N.-L.
Helena S.
Zofia H.
Iwona B.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.