W czwartek 15 lutego Rada Samorządu Rejonu Wileńskiego zatwierdziła projekty wzorów herbu, flagi heraldycznej i pieczęci gminy Dukszty.
Główny element herbu to złoty dąb z korzeniami, przedzielony na pół wijącą się srebrnym pasemkiem, a na wierzchołku dębu – złota korona z krzyżem.
Złoty dąb z korzeniami symbolizuje przyrodę okolic Dukszt i znajdującą się tu dąbrowę. Dąbrowa Duksztańska to największa i najstarsza naturalna dąbrowa na Litwie. Srebrny pasek symbolizuje rzeczkę Duksztankę, od której wzięła się nazwa wsi. Złota korona z krzyżem (korona maryjna) jest zaczerpnięta z heraldyki zakonu pijarów. W 1743 roku Dukszty stały się własnością zakonu pijarów. Pijarzy aktywnie rozwijali tutaj szkolnictwo i wzmacniali katolicyzm.
W heraldyce kolor srebrny symbolizuje wodę, czystość, cnotę i wierność. Kolor czerwony to odwaga i miłość, złoto – światło, bogactwo duchowe. W herbie Dukszt kolor złoty przypomina też o tym, że w 1863 roku w dąbrowie w Duksztach mieścił się sztab powstańców, a w Dolinie Karmazynów znajdował się szpital powstańczy.
Projekty wzorów herbu, flagi heraldycznej i pieczęci gminy Dukszty będą musiała jeszcze zostać zatwierdzone przez Litewską Komisję Heraldyczną, a później zaaprobowana przez Prezydenta Republiki Litewskiej.
Swoje herby ma obecnie 16 gmin rejonu wileńskiego: Awiżenie, Bujwidze, Kowalczuki, Ławaryszki, Mejszagoła, Miedniki, Mickuny, Niemenczyn, Niemież, Podbrzezie, Rudomino, Rzesza, Suderwa, Sużany, Szyłany i Zujuny.
Na zatwierdzenie herbu czekają też Bezdany.
RES na podst. vrsa.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!