Relacja p. Tacjany Wilczyńskiej…
„Jak już pisałam, starałyśmy się zaangażować w sprawę wszystkich kto mógłby pracować z Panem Doktorem czy też być w gronie jego przyjaciół. Niestety nie znaleźliśmy osób w starszym wieku, ale dzięki staraniom mojej cioci Łucji Kamińskiej oraz jej przyjaciółki Anny Kudryckiej udało się odnaleźć osobę która z nim pracowała.
Moja ciocia Łucja pracuje w Mołodecznie jako wykładowca w kolegium muzycznym i chociaż jest już emerytką, poświęca wiele czasu w historyczne zainteresowania swoich studentów. Dzięki temu udało się odnaleźć Panią Franciszkę, córkę Adama, która po wojnie pracowała z p. Doktorem w wołożyńskim szpitalu.
Dowiedzieliśmy się od niej gdzie grób się znajduje, i jak należy go szukać. Powiedziała, że jest obok grobu drugiej żony (Pan Doktor, po utracie pierwszej żony – zamordowanej przez Niemców w Wołożynie w 1942 r., ożenił się ponownie). Grób w Wołożynie jest zadbany, jest odwiedzany przez rodzinę z Mińska.
W sobotę 1 sierpnia razem z ciocią i moją córką Milaną Wilczyńską pojechałyśmy do Wołożyna. Znaleźliśmy wreszcie grób, który znajduje się obok grobu drugiej żony Stanisławy. Naprawdę wygląda tak, że ktoś przyjeżdża, pilnuje i sprząta – załączam zdjęcie.
Moja Babcia mówiła, że Pan Doktor był jedynym lekarzem, który był tak znany w Wołożynie za polskich czasów i po wojnie. Takiego człowieka trzeba nie tylko szanować ale klęczeć przed nim – tak właśnie zrobiłam przed Jego grobem !
Cieszę się bardzo, że udało się odnaleźć grób na cmentarzu, uklęknąć przy nim, odczytać nazwisko oraz daty urodzin i śmierci Pana Doktora z Wołożyna.
Podczas odwiedzin swoich zmarłych będziemy teraz odwiedzać również grób Pana Doktora Eugeniusza Famińskiego z Wołożyna.
Wspaniale, że się udało !
Tacjana Wilczyńska
P.S. Pan Dr Eugeniusz Famiński był chirurgiem, Rosjaninem z Moskwy, który w 1920 r., dostał się do polskiej niewoli. W Twierdzy Modlin poznał wolontariuszkę, Polkę Joannę Krassowską z którą się ożenił. Po ślubie w latach dwudziestych młodzi małżonkowie przenieśli się do Wołożyna, gdzie Dr został dyrektorem miejscowego szpitala powiatowego.
Podczas wojny Niemcy zabili w Wołożynie Jego żonę Joannę Krassowską, której miejsce pochówku nie jest znane. Po zakończeniu II wojny światowej Dr przebywał na Syberii, z której powrócił do Wołożyna w latach pięćdziesiątych. Nadal pracował w miejscowym szpitalu i zamieszkiwał z rodziną w Wołożynie przy ul. Żdanowa 10.
Informacje o Panu Doktorze Eugeniuszu Famińskim znajdują się w:
– Urzędowy Spis Lekarzy w opracowaniu MSW (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) Warszawa 1931,
– Jacek Grzybała, „Dr Eugeniusz Famiński i żona Joanna Krassowska”,
– Jacek Grzybała, „Wycieczka do Dr. Famińskiego w Wołożynie”,
– Bohdan Nielubowicz, „Moje kresowe szczenięce lata”, Echa Polesia,28 IX 2014 r.
– Stanisław Karlik, „Kto był kim w Wołożynie w latach 1921/39”.
Archiwum Kresowe Stanisława Karlika dziękuje Pani Tacjanie Wilczyńskiej, Jej córce Milanie Wilczyńskiej i Przyjaciołom, za odnalezienie grobu na cmentarzu w Wołożynie w Republice Białorusi i za relację o Panu Doktorze Eugeniuszu Famińskim.
Stanisław Karlik
1 komentarz
historyk
23 sierpnia 2015 o 21:00W imieniu własnym i wszystkich krewnych po pierwszej żonie Dr Famińskiego ,która została zamordowana przez Niemców w 1942 roku bardzo serdecznie dziękuje osobom, które odnalazły grób Dr Famińskiego i napisały artykuł na ten temat .Szczególne podziękowania składam na rece Pana Stanisława Karlika , który był incjatorem i prowadził całość sprawy związanej z poszukiwaniami
gr**************@wp.pl