Separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej chcą „osądzić” pięciu kolejnych obcokrajowców wziętych do niewoli. Według rosyjskiej służby BBC „sąd najwyższy DRL” otrzymał nową „sprawę” przeciwko 5 osobom.
Są to Vekoslav Prebeg z Chorwacji, John Harding, Dylan Healy i Andrew Hill z Wielkiej Brytanii, oraz Matias Gustavsson ze Szwecji.
Okupanci cynicznie deklarują, że wszyscy więźniowie należeli do pułku azowskiego. Są oskarżani o najemnictwo.
35-letni Andrew Hill jest członkiem Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy. Rzecznik prasowy Legionu Damien Magru poinformował o jego zniknięciu 13 czerwca. Wtedy jego los nie był znany. Następnie rosyjscy propagandyści pokazali Hilla w telewizji z zabandażowaną lewą ręką i prowizorycznym bandażem na głowie.
Wolontariusz Dylan Healy, lat 22, zaginął 25 kwietnia wraz z innym wolontariuszem, Paulem Ureyem, lat 45 (zmarł w niewoli). Wolontariusze, jak zauważył współzałożyciel organizacji non-profit Presidium Network, z którą współpracowali, zniknęli 25 kwietnia. Przygotowywali ewakuację ludności cywilnej z obszaru na południe od Zaporoża.
Rosyjscy propagandyści twierdzili, że Hill został wzięty do niewoli w zakładach Iljicza w Mariupolu, zaś Healy w obwodzie mikołajowskim. Zarzuty postawiono im na początku lipca.
55-letni Brytyjczyk John Harding został schwytany w Mariupolu. Stało się to w maju. Rosyjscy propagandyści nakręcili z nim również nagranie filmowe, w którym powiedział, że od 2018 roku jest sanitariuszem i rzekomo był członkiem pułku Azow. Na nagraniu zwrócił się do premiera Borisa Johnsona i stwierdził, że grozi mu kara śmierci.
Vekoslav Prebeg walczył po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy w Mariupolu. Jego schwytanie zostało potwierdzone przez chorwackie MSZ 7 maja. Rosyjscy propagandyści opublikowali z nim filmy, na których Chorwat powtarzał rosyjskie kłamstwa o „nazistach” w pułku azowskim.
W otwartych źródłach nie ma informacji o schwytanym Matthiasie Gustavssonie.
Przypomnijmy, Brytyjczycy, 28-letni Aiden Aslin i 48-letni Sean Pinner, i obywatel Maroka Saaudun Brahim zostali wcześniej skazani na śmierć przez donbaskich separatystów. Dwóch z nich odwołało się od wyroku.
Opr. TB, https://www.bbc.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!