Chcę państwa poinformować, że dzisiaj zwrócę się do Marszałka Sejmu w Warszawie, po powrocie z Wilna, z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej Komisji Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty żywnościowe rosyjskie i białoruskie — powiedział na konferencji prasowej w Wilnie premier Donald Tusk.
4 marca do Wilna udał się Donald Tusk. W trakcie wizyty spotkał się najpierw z premier Litwy Ingridą Šimonytė, a następnie z prezydentem tego kraju Gitanasem Nausedą.
Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów rządów, Tusk podkreślił, że solidarność Polski i Litwy w dobie dzisiejszej sytuacji geopolitycznej jest kluczowa.
Šimonytė poinformowała, że podczas spotkania premierzy obu państw omówili wsparcie dla Ukrainy, wzmocnienie i wdrożenie sankcji wobec Rosji i Białorusi, aktualne kwestie w agendzie Unii Europejskiej, przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie, stosunki dwustronne – współpracę w dziedzinie energetyki i transportu oraz sytuację związaną z protestami polskich rolników na granicy polsko-litewskiej.
— Cieszę się, że mogę złożyć wizytę w Wilnie u najbliższych przyjaciół w UE. To nie przypadek, że Wilno jest jedną z pierwszych stolic, którą odwiedzam — powiedział Donald Tusk.
Szef polskiego rządu w kwestii protestu polskich rolników zapowiedział, że po powrocie z Wilna zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały wzywającej Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie.
— Wspólna europejska decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu – oświadczył Tusk.
Litewski nadawca publiczny LRT przypomina, że w weekend premier Šimonytė zalała fala krytyki po jej wypowiedzi na temat „istniejących w Polsce ograniczeń prawnych, które nie nakładają obowiązku wysyłania wojsk za granicę nawet w przypadku wojny”.
Szefowa litewskiego rządu zdementowała stwierdzenia, tłumaczyła się tym, że została „źle zrozumiana”. Podczas konferencji prasowej Tusk zapytany przez litewskich dziennikarzy o kwestie obronności, powiedział: „Solidarność Polski i Litwy także w przypadku agresji nie podlega żadnej dyskusji”.
ba za lrt.lt/ twitter.com/PremierRP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!