Ukraina sygnalizuje swoim partnerom, że jest gotowa na znaczne ustępstwa przy zawieraniu pokoju z Rosją, jeśli zostanie natychmiast przyjęta do NATO. Jednak w samym Sojuszu, w którym takie decyzje podejmowane są w drodze konsensusu, co najmniej trzy państwa sprzeciwiają się członkostwu Ukrainy. Poinformował o tym dziennik „Le Monde”.
Członkostwo Ukrainy w NATO „jest opcją, która niepokoi wielu sojuszników” – powiedział gazecie anonimowy dyplomata, powołując się na sprzeciw Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Węgier.
Podczas gdy niektóre kraje, takie jak Francja i Wielka Brytania, nalegają na zaproszenie Ukrainy do NATO, prezydent USA Joe Biden odmówił decyzji w tej sprawie, a jego następca nigdy nie wspierał tego pomysłu, zauważa „Le Monde”. Wręcz przeciwnie, w swoim planie zakończenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego generał Keith Kellogg, który wkrótce zostanie specjalnym wysłannikiem Trumpa na Ukrainę, zaproponował „odroczenie członkostwa Ukrainy w NATO na długi okres” w zamian za układ pokojowy z Rosją.
Dlatego jest mało prawdopodobne, aby zawieszeniu broni towarzyszyło przystąpienie Ukrainy do NATO – pisze „Le Monde”. Z drugiej strony – dodaje gazeta – Europejczycy aktywnie dyskutują obecnie o możliwości stworzenia kolejnej struktury na bazie UE lub po prostu koalicji państw europejskich, która miałaby zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo po wojnie.
„Moglibyśmy wyobrazić sobie operację pod europejskim dowództwem z udziałem dziesięciu lub 15 krajów. Jedynym wymaganiem byłoby to, aby w przypadku braku USA europejskie rozmieszczenie było wystarczająco masowe, niezawodne i oczywiście traktowane poważnie przez Rosję. Obecność Francji i Wielkiej Brytanii, dwóch potęg nuklearnych, miałaby sens” – powiedział były zastępca sekretarza generalnego NATO Camille Grand.
Przypomnijmy, pod koniec listopada prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił gotowość podpisania porozumienia pokojowego z Rosja nawet bez odzyskania terytoriów okupowanych przez Rosję. Ale tylko pod warunkiem natychmiastowego przyjęcia Ukrainy do NATO, aby zapobiec nowemu rosyjskiemu atakowi.
Nieco później okazało się, że Ukraina oficjalnie zwróciła się do NATO o przedstawienie jej w tym tygodniu formalnego zaproszenia do Sojuszu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przesłało odpowiedni list do stolic wszystkich krajów NATO.
Opr. TB, lemonde.fr
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!